AppleHuaweiSamsungSpravodajstvoXiaomi

Podiel spoločnosti Huawei na trhu so smartfónmi klesá. Ťaží z toho najmä Samsung a Xiaomi

Najnovšia analýza trhu so smartfónmi od spoločnosti Counterpoint poukazuje na očakávaný pokles predajov smartfónov značky Huawei

Pre čínsku technologickú spoločnosť Huawei nebol posledný rok určite najlepší. Historicky ide o jeden z najhektickejších rokov na trhu so smartfónmi, pričom zrejme najväčšiu úlohu v ňom tento rok zohráva práve čínsky telekomunikačný gigant. Ako už iste všetci viete, Huawei sa stal terčom vládnych predstaviteľov USA, ktorí ho úplne odstavili z viacerých zahraničných trhov. Aj napriek tomu však spoločnosť Huawei v prvej polovici tohto roka ovládla trh so smartfónmi, pričom predbehla svojho najväčšieho konkurenta Samsung. Situácia na trhu sa však v posledných mesiacoch zásadne obracia, čo odráža aj najnovšia analýza spoločnosti Counterpoint.

Huawei očakávane klesá

Ako predpovedala väčšina analytikov už na jar tohto roka, spoločnosť Huawei sa pomaly ale isto dostáva do predajnej krízy. Odráža sa to aj na číslach spoločnosti Counterpoint. Tá vo svojej nedávnej analýze uviedla, že spoločnosť Huawei mala ešte v apríli tohto roka pod palcom 21% globálneho trhu so smartfónmi. V auguste však bola situácia zásadne iná, keďže stratila celých 5% a klesla na úroveň 16% podielu na trhu.

„Geopolitika a politické záležitosti medzi krajinami ovplyvňujú trh so smartfónmi v mnohých ohľadoch. Očakáva sa zvýšená marketingová aktivita s cieľom využit príležitosti v týchto regiónoch a segmentoch. Vďaka tomu bude koncentrácia špičkových hráčov na trhu so smartfónmi oveľa silnejšia. Hráči ako Samsung, Apple, Xiaomi a OPPO z tejto situácie vyťažia najviac, “ uviedol výskumný analytik Minsoo Kang.

Zo situácie ťažia Samsung a Xiaomi

Z očakávaného poklesu spoločnosti Huawei najviac vyťažili výrobcovia Samsung a Xiaomi, ktorí zaznamenali nárast z 20% na 22% podiel na globálnom trhu so smartfónmi, respektíve nárast z 8% na 11% v prípade čínskeho Xiaomi.

huawei xiaomi samsung trh so smartfonmi 2020
Zdroj: Counterpoint

Apple číha za rohom

V štvorici „najväčších“ predajcov smartfónov na svete sa nachádza aj spoločnosť Apple, ktorá však v rozmedzí od apríla do augusta nezaznamenala žiadnu zmenu. Je to spôsobené najmä tým, že americký výrobca zariadení s nakusnutým jablkom predstavil svoje nové smartfóny iPhone 12 iba pred niekoľkými dňami. Väčšina analytikov pritom odhaduje, že práve nová séria môže výrazne zvýšiť predaje spoločnosti Apple a značne zlepšiť jej pozíciu na trhu. Vylúčené nie je ani predbehnutie spoločnosti Huawei práve spoločnosťou z amerického Coupertina.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close