SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Podarilo sa nám objaviť prvý mesiac mimo našej sústavy? Podľa astronómov je naozaj obrovský

Dnes už nefunkčný teleskop Kepler objavil 5-tisíc svetelných rokov od nás zaujímavú sústavu.

Za posledných pár desaťročí astronómovia postupne pridávali do zoznamu planéty, ktoré sa nachádzajú mimo našej Slnečnej sústavy. Označujú sa ako exoplanéty a aj tie najväčšie z nich sa spravidla ťažšie hľadajú. Mesiace planét bývajú oveľa menšie a preto je takmer nemožné ich nájsť, teda až na pár výnimiek, píše portál Extreme Tech.

Tou výnimkou je supermesiac, ktorý sa nachádza 5-tisíc svetelných rokov od nás. Mohlo by ísť o úplne prvý exomesiac, ktorý sa astronómom podarilo objaviť a aj to kvôli jeho veľkosti. Predpokladá sa, že tento mesiac môže byť veľký ako planéta Neptún. Potenciálny mesiac leží v sústave Kepler-1708 a obieha okolo planéty veľkosti Jupitera, Kepler-1708b. Vedci zatiaľ nemôžu odhadnúť z čoho je kozmické teleso zložené. Jeho veľkosť ešte nie je potvrdená a rozmedzie jeho veľkosti je pomerne široké.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V nižšej časti škály by bol mesiac len o niečo väčší ako Zem, zatiaľ čo vo vyšších častiach dosahuje veľkosť planéty Neptún. To znamená, že mesiac by mohol byť skalnatým telesom, ako objekty vnútornej časti sústavy alebo plynným mesiacom. Ak by bol objavený exomesiac pevným telesom, astronómovia naznačujú, že by mohol byť obývateľný.

Nový mesiac objavil teleskop Kepler, ktorý je dnes už nefunkčný. Za svoju dobu pôsobenia však urobil obrovské množstvo objavov, ktoré astronómovia triedia aj dnes. Teleskop Kepler pátral po planétach mimo našej sústavy pomocou tranzitnej metódy. To znamená, že sledoval určitú hviezdu a keď popred ňu prešla planéta, jas hviezdy o trochu klesol. Tento jemný pokles dokázal teleskop zaznamenať a odhaliť novú planétu.

Podarí sa nám potvrdiť existenciu mesiaca?

Jeden pokles jasnosti ale nestačí. Kepler dlhodobo pozoroval našu oblohu a zaznamenával opakované poklesy. Vďaka tejto metóde dokázal nájsť planéty, ktoré boli pre bežné teleskopy neviditeľné. Rovnaký princíp ale platí aj v prípade, že chceme odhaliť mesiace planéty. Signál je však v porovnaní s predchádzajúcou situáciou oveľa slabší. Preto zatiaľ astronómovia nedokážu potvrdiť existenciu mesiacov mimo našej Slnečnej sústavy.

Nová štúdia, ktorá priniesla stopy obrovského mesiaca v sústave Kepler-1708 bola publikovaná vo vedeckom časopise Nature Astronomy. Vedci podieľajúci sa na štúdii, tvrdia, že je len 1% šanca, aby bol objav mesiaca chybou. Aj napriek malému percentu to na potvrdenie nestačí. Teleskop Kepler už nie je funkčný a satelit TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite) tak ďaleko nedovidí.

Astronómovia sa spoliehajú na nedávno spustený vesmírny teleskop Jamesa Webba. Hoci jeho štart prebehol bez najmenšieho problému, potrvá ešte niekoľko mesiacov kým sa vedci uistia, že pracuje tak, ako má. Keď sa misia teleskopu Jamesa Webba rozbehne naplno, je možné, že sa teleskop zameria na túto sústavu a povie nám, či sa v nej naozaj nachádza obrovský mesiac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close