Podarilo sa astronómom odhaliť tajomstvo najzáhadnejšej hviezdy vo vesmíre?

Tabby's Star je hviezdou, ktorá výrazne stráca svoj jas. Čo to spôsobuje?

Porovnanie velkosti hviezd
Zdroj: YouTube (The Bendu Order)

Už od jej objavenia bola Tabby’s Star vesmírnou senzáciou. Hviezda má totiž obdobia, kedy výrazne stráca svoj jas. Astronómovia si toto tmavnutie nedokážu vysvetliť, čo vyvolalo množstvo špekulácií. Istá skupina ľudí si myslela, že za to môžu mimozemšťania, ktorý postavili okolo hviezdy megastavbu, známu ako Dysonova sféra.

Ak by niekto dokázal takúto stavbu skompletizovať, muselo by ísť o veľmi vyspelú civilizáciu. Vedci však tvrdia, že v okolí hviezdy neexistujú stopy, ktoré by na takúto civilizáciu poukazovali. Práve naopak, vedci tvrdia, že okolo Tabby’s Star obieha ešte jedna, ktorá môže záhadný pokles jasnosti vysvetliť. Potvrdil to výskum, publikovaný v The Astrophysical Journal, píše portál IFLScience.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O druhej hviezde sa vedelo prakticky od objavenia Tabby’s Star, no astronómovia až teraz získali dostatok informácií na to, aby skonštatovali, že naozaj ide o binárnu sústavu (pozn. redakcie: Binárna sústava je sústava dvoch hviezd, ktoré sa navzájom držia gravitačnou silou a obiehajú okolo seba).

Binárna sústava

Druhá hviezda sa nazýva KIC 8462852 B a nachádza sa približne 132-miliárd km od Tabby’s Star. Astronómovia nepredpokladajú, že by hviezda mala priamo dopad na tmavnutie Tabby’s Star, avšak svojou gravitáciou môže ovplyvňovať menšie objekty, ktoré hviezdu prekryjú.

„Je nepravdepodobné, že by bol hviezdny spoločník KIC 8462852 B zodpovedný za svetelnú krivku Tabby’s Star. Je však potenciálnym zdrojom nestability a mohol by vyvolať chaotické obežné dráhy rôznych objektov v sústave,“ píše sa v štúdii.

Planéty, ktoré obiehajú okolo hviezd, môžu znížiť ich jasnosť až o 1%. Vedcom sa vďaka tomu podarilo objaviť obrovské množstvo planét. Napriek tomu ide o pokles jasnosti, ktorý je oproti Tabby’s Star minimálny. Tejto hviezde klesla jasnosť v jednom prípade o 15% a v druhom až o 22%. Vedci dúfajú, že ďalšie pozorovania prinesú viac odpovedí o záhadnom tmavnutí tejto hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre