SpravodajstvoVeda a výskum

Počuli ste už o Zlatej krvi? Sotva 50 ľuďom na svete koluje v žilách vzácna a zriedkavá krvná skupina Rh – null

V žilách ani nie 50 ľudí koluje vzácna krvná skupina, Rh – null. Rovnako je známou aj pod pojmom Zlatá krv. Čo ju robí výnimočnou?

Naše červené krvinky majú na povrchu proteíny nazývané antigény. V závislosti od prítomného antigénu máme krvnú skupinu A, B, O alebo AB. Systém ABO sa ďalej rozlišuje na Rh-pozitívny alebo Rh-negatívny. Existujú však aj skupiny ľudí, ktorí nespadajú do žiadnej z týchto kategórií a to vďaka neobvyklým kombináciám alebo dokonca ň absencii určitých antigénov. O zriedkavej krvnej skupine sa môžeme baviť vtedy, ak v krvi absentuje antigén, ktorý je charakteristický pre väčšinovú časť populácie alebo naopak v nej prevyšuje a u väčšiny jedincov chýba.

Jedna z najzvláštnejších krvných skupín: Rh – null

Jednou z najvzácnejších krvných skupín na svete je Rh – null, niekedy sa jej hovorí aj zlatá krv. Táto krvná skupina bola objavená v roku 1961 a dostala názov Rh – null kvôli tomu, že v nej chýba najbežnejší typ antigénu Rh, píše portál science.org.au. Podľa Reader’s Digest bolo od jej objavenia identifikovaných len asi 43 ľudí na celej planéte s Rh – null. Údajne je v tejto takzvanej zlatej krvi neprítomných 45 nezávislých antigénov, čo znamená, že ktokoľvek s krvou Rh – null nemá vo svojich červených krvinkách žiadne antigény a žiť s takouto krvnou skupinou je tiež veľmi nebezpečné, pretože ju má len málo ľudí. V prípade, že pacient potrebuje transfúziu krvi, je veľmi komplikované zohnať vhodného darcu a z dlhodobého hľadiska zabezpečiť, že táto krvná skupina bude v prípade potreby vždy k dispozícii. Ak pacient dostane „nesprávnu“ krv , dochádza k tvorbe autoprotilátok a môže dôjsť k závažnej transfúznej reakcii. Preto musia mať nemocnice nastavené pre tieto typy pacientov špeciálne postupy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

 A u koho sa môže táto vzácna krvná skupina vyskytnúť?

Zdá sa, že zlatá krvná skupina je výsledkom genetickej mutácie bežne sa vyskytujúcej pri mutáciách v géne RHAG, ktorý kóduje glykoproteín spojený s Rh. Tento proteín je potrebný na nasmerovanie antigénov Rh na membránu RBC. Mutácia génu RHAG je často spojená s ochorením nazývaným dedičná stomatocytóza, pri ktorej môžu mať jedinci dlhodobú, miernu, hemolytickú anémiu a zvýšený rozpad červených krviniek.

Tieto faktory môžu mať za následok zvýšené riziko výskytu zlatej krvnej skupiny:

  • Manželstvá príbuzných. Pod týmto pojmom rozumieme manželstvá medzi bratrancami, bratmi a sestrami alebo manželstvo s kýmkoľvek, kto je blízkym alebo vzdialeným príbuzným.
  • Zmeny alebo úplné absencie určitých génov, akými sú napríklad RHD a RHCE alebo RHAG.
  • Autozomálne gény, teda abnormálne gény, ktoré majú znaky choroby a sú prenášané cez rodiny.

Len pre zaujímavosť, hoci ľudia s touto krvou sú vo veľkej miere v celoživotnom ohrození, a to z dôvodu, že môžu prijať len krv s faktorom Rh nula, tak na druhej strane, oni ju môžu darovať hocikomu. Rovnako stojí za spomenutie, že vedci a lekári si do roku 1961 mysleli, že človek s týmto typom krvi by nemohol žiť. Všetko však zmenilo, ked v Austrálii objavili Aborigénku s týmto typom krvi. Do dnes sa podarilo takto identifikovať menej ako 50 ľudí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close