Počuli ste už o „ruskom Facebooku“? Čo presne je sociálna sieť VK?

V Rusku sa táto sociálna sieť dostala na prvé miesto v rebríčku obľúbenosti

Sociálna sieť VK je niečo ako "ruský facebook"
Zdroj: Wikimedia, koláž: vosveteit.sk

Každý snáď vie, čo je to Facebook. Táto sociálna sieť sa rýchlo stala veľkou časťou našich životov, no v Rusku dominuje iná sociálna sieť – Vkontakt (pozn. redakcie: skrátene VK). 

Dalo by sa povedať, že ide o akýsi ekvivalent Facebooku – v Rusku štvrtá najpopulárnejšia sociálna sieť. Prvou je práve VK. Treťou je ďalšia ruská sociálna sieť,  Odnoklassniki a druhou je Instagram. Podľa prieskumov však VK vedie až o polovicu v odoslaných správach a príspevkoch užívateľov, píše portál MakeUseOf.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celkovo je VK treťou najnavštevovanejšou stránkou v Rusku, po Googli a platforme YouTube. Denne ju navštívi až 45-miliónov ľudí, čo nie je málo.  Ide tak približne o tretinu obyvateľov Ruska.

Ruský Facebook

Zároveň je tento „ruský Facebook“ populárnejší hlavne pre mladších ľudí. Používatelia sociálnej siete VK sa pohybujú najmä v rozmedzí od 25 do 34 rokov, zatiaľ čo používatelia Facebooku sú starší ako 34 rokov. Popularitu u mladých si sieť získala hlavne zameraním sa na zdieľanie audio a video súborov medzi priateľmi.

VK zároveň povzbudzuje svojich užívateľov, aby rozšírili svoje sociálne kruhy, namiesto toho, aby ostávali stále v jednej a tej istej skupine.

Ďalší výrazný rozdiel medzi VK a Facebookom je ten, že Facebook skôr nabáda k pridávaniu na časovú os, než tvorbe detailného profilu. Ruská sociálna sieť vám však umožní vytvoriť naozaj špecifický profil a podľa viacerých názorov sú možnosti väčšie, než ponúka akákoľvek sociálna sieť.

Špecifické údaje, ktoré zadáte pri tvorbe profilu pomáhajú sociálnej sieti spojiť vás s ľuďmi, s ktorými máte toho naozaj veľa spoločné. 

Napriek všetkým rozdielom medzi VK a Facebookom, sociálne siete majú toho veľa spoločné. Obe boli vytvorené mladým človekom, ktorý práve skončil vysokú školu. Za Facebookom stojí Mark Zuckerberg, zatiaľ čo VK vytvoril Pavel Durov.

VK sa stala v Rusku okamžitým hitom, no nezaobišla sa bez ťažkostí. Durov sa totiž v roku 2012 dostal do problémov so zákonom.

Platformu totiž používali rôzne skupiny aktivistov, ktoré neboli s tamojšou vládou zadobre. Sociálnu sieť používali na rôzne kampane. Vláda požiadala Durova o zrušenie týchto skupín no on odmietol. To viedlo k množstvu opletačiek a o dva roky na to sa Durov vzdal svojho podielu v spoločnosti. Sociálna sieť prešla do rúk Alishera Usmanova, najbohatšieho človeka v Rusku.

Aj napriek problémom si VK udržala svoju popularitu a drží si prvenstvo medzi sociálnymi sieťami. Ak by ste sa spýtali občanov Ruska, tí vám dokonca povedia, že je to lepšia sociálna sieť, ako Facebook. Podľa nich je jednoduchšia na používanie a zábavnejšia.

Posledný zásadný rozdiel je, že VK svoj dizajn nemení až tak často, ako Facebook. Určite už každý zažil to, že po prihlásení do Facebooku uvideli úplne inú stránku, ako deň predtým. VK vsádza na jednoduchosť a minimalizmus. Ich moto je „nechať veci pohodlné a konzistentné, ako stará deka“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre