SpravodajstvoVeda a výskum

Počítačové simulácie majú v astronómii čoraz dôležitejšiu úlohu: Pomocou nich sa vedci pozreli na supernovy typu Ia

Sú to supernovy, ktoré vznikajú, keď mŕtva hviezda opäť "ožije".

Počítačové simulácie začínajú hrať čoraz väčšiu úlohu pri vedeckých objavoch, píše portál Universe Today. Počítačové simulácie nám umožnia nahliadnuť do prvých zlomkov sekundy po veľkom tresku, ale môžu nám aj ukázať, do akej miery je planéta vhodná na život.

Vedci z laboratória RIKEN Astrophysical Big Bang Laboratory obrátili silu svojich počítačov k naozaj násilným vesmírnym úkazom – supernovám typu Ia. Sú to špeciálne druhy supernov, ktoré môžeme pozorovať v binárnych sústavách, hlavne v tých, kde sa nachádza biely trpaslík. Biely trpaslík je jadro masívnej hviezdy a po určitom čase aj tejto „mŕtvej hviezde“ dôjde palivo, ktoré poháňa jadrové reakcie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V určitých prípadoch sa ale môže stať, že hmota normálnej hviezdy, ktorá padá do útrob bieleho trpaslíka, opätovne spustí vo vnútri bieleho trpaslíka jadrovú reakciu. Toto opätovné naštartovanie môže vyústiť v supernovu typu Ia. Takáto supernova vytvára všetky ťažké prvky, ktoré majú atómovú hmotnosť vyššiu ako železo.

Vznik supernovy

Keď biely trpaslík exploduje, zanechá po sebe tlakovú vlnu. Tá sa môže v rôznych prípadoch líšiť, spolu s explóziou. Vedci doteraz nechápali ako a prečo sa to deje. Tím vedcov z laboratória RIKEN vytvoril dve odlišné simulácie. Jedna simulovala samotnú supernovu a druhá tlakovú vlnu. Tím mal dve premenné, ktoré chcel mať pod kontrolou. Prvou bol spôsob, ako dôjde ku vzniku opätovnej jadrovej reakcie v bielom trpaslíkovi. Druhou bolo, ako sa explózia šíri kolabujúcou hviezdou.

Prvý bod pomôže vedcom zistiť, či sa explózia začne len na niekoľkých špecifických miestach, alebo sa udeje na mnohých miestach súčasne. Druhá premenná pracuje s konceptom, ktorý je známy ako deflagrácia. Deflagrácia je počiatočná fáza výbuchu, ktorá sa môže vyvinúť do extrémne rýchlej detonácie. Oheň, ktorý pri deflagrácii vzniká je príčinou explózií, ktoré odštartujú výbuch supernovy. Rýchlosť, akou sa pohybujú by mala mať výrazný dopad na to, ako bude tlaková vlna po supernove vyzerať.

Vedcom sa podarilo definovať štyri špecifické druhy explózie. Pozostatky supernov sú viditeľné aj stovky rokov po explózii a ak sa vedcom podarí pochopiť ich tvar, potom sa môžu dostať k typu supernovy, ktorá tieto pozostatky vytvorila. Tím vedcov by zároveň mohol zistiť, ako často dochádza k obrovským vesmírnym explóziám. V budúcnosti by mohli existovať počítačové modely, ktoré dokážu predpovedať typ supernovy ešte predtým, ako hviezda exploduje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close