Po uliciach mesta Šanghaj behá robotický pes s ampliónom. Ľudí upozorňuje na prebiehajúci lockdown

Čínske úrady opäť využívajú technologických pomocníkov v boji proti koronavírusu. Tentokrát siahli po robotickom psovi.

roboticky pes lockdown sanghaj
Zdroj: Twitter @JayinShanghai

I keď život z hľadiska pandémie pomaly ale isto vracia v našich geografických podmienkach do normálnych koľají, situácia v Číne je diametrálne odlišná. Do husto osídlených čínskych veľkomiest len nedávno zavítal variant omikron. Naň sme si v Európe už pomerne zvykli. Situácia v Číne je však diametrálne odlišná. Doposiaľ silné platné reštrikcie však v ďalekej Číne nahrávajú tomuto variantu do kariet. Takmer okamžite sa to prejavilo aj na prudkom náraste počtu nakazených.

Prázdne ulice s nečakaným návštevníkom ako zo sci-fi filmu

Čínske úrady vo veľkomeste Šanghaj sa tak rozhodli zakročiť spôsobom, ktorý sme v našich končinách nezažili pomerne dlhú dobu. Pomerne dlho a efektívne sa mu vyhýbali aj práve v Číne, no situácia sa však aj tam rapídne zhoršila. Na mysli máme prísny lockdown, ktorého sme boli svedkami najmä v ranných štádiách pandémie. Informovanie verejnosti o prísnych opatreniach však opäť v čínskych veľkomestách vykonávajú úrady spôsobom, ktorý sa tak často nevidí. Do svojich služieb totižto v meste Šanghaj povolali úrady aj netradične vyzerajúceho robotického psa s ampliónom, informoval portál BusinessInsider. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Domácke riešenie miestnych úradov

Robotického psa s ampliónom na svojom chrbte behajúceho po prázdnych šanghajských uliciach si môžete pozrieť v akcii aj vo videu nižšie. Vo videu, ktoré sa začalo šíriť na sociálnej sieti Twitter je vidieť, že ide o skutočne svojpomocne vyrobený nástroj pre šírenie informácií o prebiehajúcom lockdowne. Spomínaný amplión je na chrbte robotického psa prichytený iba čierno žltou páskou. Momentálne však nie je jasné, či bol robotický pes povolaný do služby zo strany miestnych hygienikov, alebo ide o robotickú vychytávku v službách miestnej polície alebo inej organizácie.

V minulosti boli pre informovanie využité drony

Samotné šanghajské úrady, no i ďalšie veľké mestá a krajiny v priebehu pandémie siahli pri informovaní o lockdowne po viacerých technologických vychytávkach. Pred robotickými psami bolo hneď v niekoľkých častiach sveta možné pozorovať napríklad drony, taktiež so zvukovými zariadeniami. Viete si však vôbec predstaviť takúto situáciu? Sami s dronom alebo robotickým psom na jednej ulici uprostred lockdownu? V našich končinách je to nepochybne skôr v rovine sci-fi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre