Po snehu príde dážď: Arktída si prejde drastickými zmenami skôr, ako sa predpokladalo

Už o dvadsať rokov môže byť dážď v arktických regiónoch častejším javom, ako sneh.

Kvôli globálnemu otepľovaniu by sa mohla Arktída do roku 2060 zmeniť na nepoznanie. Nová štúdia naznačuje, že namiesto snehu začne v tomto regióne pršať a to o dvadsať rokov skôr, než sa predpokladalo.

Zrážky na Antarktíde sú na vzostupe, píše portál Daily Mail. Svet prechádza globálnym otepľovaním, ktoré rozpúšťa čoraz viac ľadu a do okolitého vzduchu prináša vlhkosť. Arktída je na tom horšie, ako ostatné regióny sveta. Štúdia vedcov z Univrsity of Manitoba tvrdí, že drastické zmeny v Arktíde budú vytvárať ešte drastickejšie environmentálne zlomy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Častejšie dažde môžu viesť k vytvoreniu povrchového ľadu, ktorý znemožní sobom prístup k potrave. To ale zďaleka nie je všetko. Globálne otepľovanie vplýva aj na roztápanie ľadu v arktickom regióne. Menej ľadu znamená menšiu schopnosť odraziť slnečné lúče do vesmíru, čo spôsobí ďalšie otepľovanie.

Roztápaním ľadu a zvyšovaním teplôt zároveň hrozí, že príde aj na rozpustenie trvalo zamrznutých regiónov. V týchto pôdach sa nachádza množstvo uvädnutých rastlín a mŕtvych živočíchov, ktoré sú chladom konzervované. Ak sa tieto oblasti rozpustia, nastane proces rozkladu a do atmosféry sa dostane obrovské množstvo metánu, čo je ešte horší skleníkový plyn, ako oxid uhličitý.

Zmeny však prídu ešte rýchlejšie, než si odborníci mysleli. Prvotné analýzy ukázali, že drastická zmena arktického regiónu by mala nastať okolo roku 2090, no štúdie, ktoré prišli potom uvádzali rok 2070. Najnovšia analýza tvrdí, že zmena príde ešte skôr.

„Zmeny, ktoré v arktickom regióne nastanú budú drastickejšie a prídu oveľa skôr. Tieto zmeny sa samozrejme nebudú týkať len Arktídy, ale ovplyvnia život na celej planéte,“ vyjadrila sa Michelle McCrystall, hlavná autorka štúdie.

Vedci sa pozreli na tento región prostredníctvom simulácie, ktorá umožňuje interakciu medzi jednotlivými časťami modelu. To znamená, že model oceánov, alebo model atmosféry, sa môžu realisticky ovplyvňovať tak, ako to funguje na Zemi.

Do roku 2100 sa má zmeniť vodný cyklus v arktickom regióne. Zvýšiť sa má sneženie, ale aj dážď, všetko dôsledkom globálneho otepľovania. V istom bode však bude dážď častejším javom, ako sneh. Vedci tvrdia, že táto zmena nastane o desať, možno dvadsať rokov skôr, než sa pôvodne predpokladalo.

Namiesto snehu bude dážď v arktických regiónoch častejší
Model klimatických zmien v arktickom regióne. Zdroj: University of Manitoba

Je možné hrozbu odvrátiť?

Je možné, že oblasť Arktídy sa zmení, aj keď sa ľuďom podarí dosiahnuť aj ten najambicióznejší cieľ, aký sme si stanovili. Tým cieľom je udržať globálne otepľovanie na teplotách o 1.5 °C vyšších, ako boli pred priemyselnou revolúciou.

„Zmeny v Arktíde sú už teraz dosť vážne,“ vysvetľuje Gavin Schmidt, z NASA’s Goddard Institute.

Štúdia zároveň dodáva, že ľudstvo dokáže odvrátiť najhoršie dopady globálneho otepľovania, ak dodržia sľuby a pokúsia sa drasticky zraziť dole svoje emisie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre