SpravodajstvoVeda a výskum

Po prvýkrát v histórii sa podarilo študentom zhotoviť a vypustiť raketu, ktorá dosiahla hranicu vesmíru!

Skupina študentov vypustila 21.5.2019 raketu, ktorá je pravdepodobne prvou raketou postavenou a navrhnutou študentmi, ktorá presiahla hranice vesmíru. Tomuto úspechu predchádzala desaťročná neformálna súťaž medzi strojárskymi školami po celom svete, tvrdí USC Rocket Propulsion Laboratory v stanovisku. Píše portál Space.com.

Interná analýza ukázala, že toto študentské zariadenie pod názvom Traveler IV prekročilo Kármánovu hranicu, ktorá je medzinárodnou hranicou priestoru vo výške 100 kilometrov (pozn. redakcie: Karmánova hranica sa považuje za hranicu medzi zemskou atmosférou a kozmickým priestorom). Analýza potvrdila úspech s 90% istotou. Študenti vypustili raketu na území Nového Mexika zo stanice Spaceport America o 7:30 miestneho času, pričom raketa dosiahla maximálnu meranú nadmorskú výšku 103,4 km a maximálnu rýchlosť 5 449 km / h.

Medzi študentmi sa jedná o unikát

Raketa Traveler IV predstavuje prvú raketu s raketovým pohonom na lietanie do vesmíru, ako aj najvyššiu lietajúcu raketu svojho druhu a takisto prvú raketu zostrojenú na univerzite.

Na projekte participovalo viac ako 80 študentov a pre jeho úspešnú realizáciu bolo potrebné taktiež schválenie Federálneho leteckého úradu na spustenie. Celkovo sa jednalo už o štvrtý pokus univerzity prekročiť hranicu vesmíru.

„Po takmer 15 rokoch a pravdepodobne viac ako milióne hodín práce, Rocket Propulsion Laboratory konečne dosiahla svoj cieľ byť prvou študentskou skupinou, ktorá spustila prvú študentskú raketu, ktorá prekonala Kármánovu líniu,“ povedal vo vyhlásení inžinier Dennis Smalling, absolvent Univerzity v Južnej Karolíne.

Zdroj: Space.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close