SpravodajstvoVeda a výskum

„Po poslednej supernove ostane vesmír veľmi osamelým miestom,“ tvrdí teoretický fyzik.

Teoretický fyzik Matt Caplan sa rozhodol vypočítať, za koľko rokov dôjde k "smrti" vesmíru

Hviezdy budú explodovať ešte dlho po tom, ako nastane smrť samotného vesmíru. Jeden vedec sa rozhodol zistiť, kedy sa zhruba odohrá posledná supernova.

Vedci vedia, že vesmír jedného dňa zanikne, aj keď to bude v budúcnosti, ktorú si ešte nedokážeme predstaviť. Koniec vesmíru je známy aj ako „tepelná smrť.“ V tomto štádiu sa v ňom budú nachádzať väčšinou len čierne diery a vyhasnuté hviezdy. V novej štúdii sa teoretický fyzik, Matt Caplan, pozrel bližšie na to, ako sa postupom času zmenia samotné supernovy. Píše o tom portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vesmír bude v ďalekej budúcnosti chladným, smutným a osamelým miestom. Fyzikom som sa stal hlavne preto, aby som dokázal nájsť odpoveď na to, prečo vesmír vznikol, ako k tomu došlo a čo sa bude diať na jeho konci,“ hovorí Matt Caplan.

Koniec vesmíru

Masívne hviezdy explodujú vtedy, keď sa v ich jadre nahromadí železo, ktoré odštartuje kolaps hviezdy. Na druhú stranu biele trpaslíky vznikajú z hviezd ako naše Slnko. Tieto typy nemajú dostatok gravitačnej sily a hustoty, aby produkovali železo. Caplan však zistil, že časom sa môžu biele trpaslíky stať hustejšími. Takéto hviezdy sa označujú ako čierne trpaslíky a v ich jadre sa dokáže tvoriť železo.

čierny trpaslík
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

„Biele trpaslíky budú pomaly chladnúť a tmavnúť, dokým úplne ‚nezmrznú‘ a nestanú sa z nich hviezdy, ktoré už vôbec nežiaria, čierne trpaslíky. Tento proces trvá trilióny rokov,“ vysvetľuje Caplan.

Caplan zároveň podotýka, že aj čierne trpaslíky môžu explodovať ako supernovy. Môže za to jav, ktorý sa volá kvantové tunelovanie, proces, v ktorom subatomárne častice prejdú cez bariéru tak, že zmiznú a objavia sa na druhej strane. Vďaka tomuto javu sa vytvára v útrobách čiernych trpaslíkov železo, ktoré odštartuje explóziu. Caplan vypočítal, kedy by malo dôjsť k supernove prvého čierneho trpaslíka, ide však o nepredstaviteľne veľké číslo.

„Je to akoby ste povedali trilión, aspoň stokrát za sebou,“ dodáva Caplan.

Ako teda bude vyzerať koniec vesmíru? Podľa Caplana bude po poslednej supernove vesmír veľmi osamelým miestom. Galaxie budú dávno rozpadnuté, čierne diery sa vyparia a expanzia vesmíru rozdelí ostávajúce objekty vzdialenosťou, ktorú nebude môcť prejsť ani samotné svetlo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close