SpravodajstvoVeda a výskum

Po mimoriadnych úspechoch bude dron Ingenuity asistovať roveru Perseverance

Americká NASA chce demonštrovať užitočnosť letiaceho drona pri vedeckých misiách.

Helikoptérový dron americkej vesmírnej agentúry, NASA, Ingenuity, ukončil troma úspešnými letmi fázu, počas ktorej vedci demonštrovali nové technológie, píše portál IFLScience.

Na vedecký tím, stojaci za misiou a prvými kontrolovanými letmi na povrchu inej planéty, urobili úspechy drobného drona veľký dojem. Misia Ingenuity prešla z technologickej demonštrácie na demonštráciu operačných schopností. Znamená to, že tím sa pokúsi predviesť spôsoby, akými možno použiť drona na vedecké účely a prieskum iných planét.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Chceme priniesť výsledky, ktoré dokáže priniesť len vzdušná platforma zo vzduchu,“ vyjadrila sa manažérka misie Ingenuity, MiMi Aung.

Asistencia pri hľadaní stôp života

Počas nasledujúcich 30 solov (pozn. redakcie: Sol je časová jednotka, ktorá popisuje dĺžku jedného dňa na planéte Mars) bude dron asistovať roveru Perseverance pri jeho vedeckej misii. Úlohou drona bude vyhľadávať vhodné miesta na prieskum. Misia Perseverance bude pátrať po stopách života v kráteri Jezero, ktorý bol kedysi riečnou deltou. Podľa vedcov mali byť kedysi dávno v tejto oblasti ideálne podmienky pre vývoj mikrobiálneho života. Ak na Marse vôbec niekedy existoval život, je pravdepodobné, že jeho stopy objavia práve tu.

Ďalšou vedeckou misiou roveru Perseverance je nájsť vhodné vzorky marťanskej pôdy. Tie rover zozbiera a počká na ďalšiu misiu, ktorá vzorky zoberie a pokúsi sa ich dostať späť na Zem. Aj v tomto prípade pôjde o historickú misiu, a to o prvý pokus dostať vzorky pôdy z červenej planéty až ku nám domov.

Dron Ingenuity mal na červenej planéte len jednu úlohu, a to dokázať, že aj v tenkej atmosfére Marsu je možné letieť. Pre mimoriadne úspechy sa vedecký tím rozhodol rozšíriť misiu Ingenuity. Pomoc roveru Perseverance bude v prípade úspechu demonštrovať užitočnosť vedeckého drona pri prieskume červenej planéty. Je ale otázne, ako dlho dokáže v nehostinných podmienkach Ingenuity vydržať. Dron nebol navrhnutý tak, aby vydržal viac ako 30 solov. Vedecký tím bude celú situáciu vyhodnocovať „za pochodu.“

Štvrtý let dronu sa uskutočnil včera a bol jedným z najodvážnejších a najrýchlejších letov doteraz. Dron mal preletieť vzdialenosť 266-metrov a vyhotoviť okolo 60 čiernobielych fotografii. Cieľ posledného letu bol jasný, dron mal vytvoriť 3D mapu prevýšenia, no zároveň nájsť nové letisko. Piaty let sa odohrá približne o týždeň a jeho cieľom bude dostať drona na nové letisko.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close