Po 50 rokoch vedci otvoria vzorku z misie Apollo 17: Prečo čakali tak dlho?

V roku 1972 zozbieral veliteľ misie vzorky, ktoré mali byť doma analyzované, no až dnes sa ku nim vedci dostali.

Vlajka na Mesiaci
Zdroj: NASA

V roku 1972 zozbieral veliteľ misie Apollo 17, Eugene Cernan, vzorku mesačnej pôdy z regiónu, ktorý sa nazýva údolie Taurus-Littrow. Materiál uložil do vákuového cylindra a spolu s posádkou sa vrátil na Zem. Tento materiál ležal posledných 49 rokov nedotknutý, no vedci sa pripravujú na jeho otvorenie a štúdiu vzoriek, ktorá sa v ňom nachádza, píše portál IFL Science.

Otvorenie takmer 50-ročnej vzorky sprevádza počiatok nového vedeckého programu ANGSA (pozn. redakcie: Apollo Next-Generation Sample Analysis). V rámci tohto programu budú vedci analyzovať všetky vzorky mesačného regolitu, ktoré boli zozbierané počas programu Apollo. Zaujímavosťou je, že v tomto prípade vedci použijú na otvorenie vzorky špeciálne zariadenie, ktoré nazývajú Apollo can opener (pozn. redakcie: angl. Otvárač konzerv Apollo).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Toto zariadenie je špeciálne preto, lebo prerazí vákuový obal, v ktorom sú vzorky uchované a zachytí plyny, ktoré sa môžu v nádobe nachádzať. Nie je však známe, či sa v priebehu 49 rokov plyny v nádobe udržali. Vedci však dúfajú, že v neotvorenej nádobe objavia vzorky vodíka, hélia a iných plynov, ktoré mohli byť uväznené v lunárnej pôde.

Testovanie vákuových obalov pre budúce misie

Nový program dúfa, že im analýza vzoriek pomôže lepšie pochopiť geológiu nášho Mesiaca. Zároveň testujú aj nádoby, v ktorých boli vzorky z programu Apollo uschované. Zisťovať budú to, kde nádoby uspeli a kde naopak zlyhali. V tomto smere sa vedci pripravujú na program Artemis, ktorý vráti ľudí na povrch Mesiaca. Hľadajú lepšie spôsoby, ako uschovať vzorky v prípade budúcich misií na povrchu Mesiaca. Zároveň ale chcú nájsť riešenia, ktoré by mohli použiť aj v prípade misií na Mars, alebo ešte ďalej.

„Vzorky z misie Apollo 17 otvárame až dnes, pretože vedecký pokrok nám už umožňuje otvoriť nádobu spôsobom, ktorý umožní nové vedecké postupy pri skúmaní našej prirodzenej družice. Veríme, že náš výskum inšpiruje a poučí novú generáciu prieskumníkov,“ vyjadrila sa Francesca McDonald, ktorá vedie spoluprácu Európskej vesmírnej agentúry s programom ANGSA.

Vedci sú zvedaví, ako dokázala vákuová nádoba ochrániť vzorky a plyny, ktoré sa v nej môžu nachádzať. Každý plyn by totiž mohol rozprávať svoj vlastný príbeh o tom, ako sa Mesiac vyvíjal v dobe mladej Slnečnej sústavy.

Misia Apollo 17 bola poslednou misiou na Mesiac s ľudskou posádkou. Zároveň bola prvou misiou, kedy sa na povrch dostal aj profesionálny geológ. Bol ním pilot lunárneho modulu, Harrison Schmitt. Na palube sa zároveň nachádzalo päť myší, Fe, Fi, Fo, Fum a Phooey.

Misia Apollo 17 pristála v údolí Taurus-Littrow. Túto lokalitu vybrali špeciálne pre potreby misie. Astronauti mali získať vzorky pôdy, ktoré sú staršie ako lávový región Mare Imbrium, ktorý preskúmala misia Apollo 15. Až dnes, takmer 50 rokov po misii Apollo 17 má NASA prostriedky na to, aby dokázala otvoriť vákuový obal, v ktorom sa vzorky nachádzajú a dokončiť tak misiu Apollo 17.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre