SpravodajstvoVeda a výskum

Playlist tých najdesivejších zvukov vesmíru: Americká NASA pretvorila niekoľko signálov na fascinujúce nahrávky

Pri príležitosti nedávneho Haloweenu sa americká vesmírna agentúra rozhodla zapojiť netradičným spôsobom

Vo vesmíre sa neprenáša žiaden zvuk, to ale neznamená, že nie je strašidelný. Pri príležitosti nedávneho Haloweenu sa americká vesmírna agentúra – NASA, rozhodla vydať playlist toho najstrašidelnejšieho, čo sa dá vo vesmíre počuť. Pýtate sa ako? Vedci z agentúry dokázali premeniť rôzne druhy signálov na strašidelné zvuky, píše portál Extremetech.com.

V zozname nájdete niekoľko rôznych zvukov, ktoré boli upravené tak, aby sa nachádzali v rozsahu, ktorý môže človek počuť. Ako prvé si budete môcť pustiť tóny z galaktického jadra. Tím sa k nim dostal pomocou röntgenových štúdií. Práve v galaktickom jadre môžete nájsť jeden z najextrémnejších objektov vo vesmíre, supermasívnu čiernu dieru, Sagittarius A*. Tá by mala mať hmotnosť 4-miliárd našich Sĺnk. Našťastie sa táto čierna diera od nás nachádza dostatočne ďaleko.

Taktiež si môžete vypočuť záznamy z misie Juno, ktorá mala za úlohu preskúmať nášho plynného obra, Jupiter. Do zbierky prispel aj pristávací modul InSight, ktorý skúmal červenú planétu, Mars. Už dávnejšie poslal na Zem niekoľko záznamov, zachytávajúcich zemetrasenia na povrchu Marsu, no tieto zvuky sa objavia aj v playliste nižšie.

Zároveň v ňom môžete nájsť aj ďalší vesmírny unikát. Je to záznam zo sondy Voyager 1, ktorá sa dostala najďalej v histórii ľudstva. Momentálne sa nachádza na okraji Slnečnej sústavy a aj naďalej posiela vedcom fascinujúce dáta. Jej životnosť sa už pomaly, ale isto blíži ku koncu. Na záver si môžete vypočuť aj plazmové vlny, ktoré vydávajú mesiace Jupitera. Tie znejú ako statický šum, spojený s niekoľkými pípnutiami. Prvenstvo však jednoznačne získavajú zvuky z galaktického jadra.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close