APLIKÁCIE A HRYNávodySpravodajstvo

Plánujete prechod k inému operátorovi, ale neviete, či má vo vašej lokalite dobré pokrytie signálom? Takto to zistíte!

Presvedčte sa o kvalite signálu od operátorov ešte predtým, ako sa rozhodnete upísať sa k viazanosti.

V súčasnosti sa operátori medzi sebou pretekajú a ponúkajú každým dňom nové a nové paušály. Niektoré znejú doslova neodolateľne. Niektorí operátori ponúkajú v rámci ich siete za 20€ poplatok všetko neobmedzene. Iní si zas za tento typ balíka nechajú dobre zaplatiť, pričom „nekonečný internet“ pri plnej rýchlosti je obmedzený už po pár desiatkach prenesených gigabajtov.

Odhliadnuc od jednotlivých balíkov a rozdielov medzi nimi, nie vždy platí, že rovnako znejúca ponuka, je v skutočnosti aj rovnakou. Dôvodom je kvalita poskytnutých služieb, ktorá sa od operátora k operátorovi môže líšiť. Obzvlášť v prípade lokalít mimo väčších miest, kde pokrytie signálom častokrát kolíše.

Ako však môžete zistiť, či operátor, ku ktorému chcete prejsť, plnohodnotne pokrýva oblasť, v ktorej bývate, či do nej pravidelne cestuje, napríklad za prácou?

Takto zistíte kvalitu pokrytia signálom od jednotlivých operátorov

Na tento problém reaguje vcelku zaujímavá aplikácia Meteor: Speed Test for 3G, 4G, 5G Internet & WiFi, na ktorú sme narazili v obchode Google Play úplnou náhodou. Aplikácie primárne slúži na analýzu rýchlosti internetu, ktorú porovnáva s požiadavkami služieb, ako sú YouTube, Skype a ďalšie aby používateľ mohol zistiť, či s internetom, aký používa, bude môcť pohodlne využívať jednotlivé služby.  Hoci je táto funkcia užitočnou, tak druhým dychom treba dodať, že Meteor ponúka len hŕstku aplikácií k porovnaniu.

Pre nás druhou, a oveľa zaujímavejšou funkciou je, možnosť zobrazenia intenzity signálu naprieč jednotlivými regiónmi, mestami, či obcami. K tejto funkcii sa dostanete pomocou karty Coverage Map, kde po kliknutí na možnosť All operators 2G/3G/4G, môžete zvoliť vami požadovaného operátora (pozn. redakcie: aktuálne medzi operátormi nájdete 4ku, Orange, O2 a Telekom. Operátorov ako Tesco Mobile, Juro a podobne, medzi nimi nehľadajte. Dôvodom je, že ide  o virtuálnych operátorov, ktorí využívajú kapacity väčších operátorov). Následne sa vám na mape ukáže intenzita signálu vami zvoleného operátora.

Mimochodom, aplikácia je v obchode Google Play dostupnou kompletne zadarmo. Pevne veríme, že ju využijete.

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close