SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Plánujete kúpu smartfónu? Neodkladajte to! Od tohto termínu pravdepodobne zdražejú pre nedostatok čipov!

Väčšina výrobcov elektroniky sa momentálne trápi s nedostatkom mikročipov. Pocítia to však aj koneční spotrebitelia?

Nedostatok mikročipov už dlhé mesiace trápi veľkú časť výrobcov spotrebnej elektroniky, no i ďalších odvetví priemyslu, napríklad toho automobilového. Nie sú to však iba mikročipy, ktorých je na trhu nedostatok. Problém je aj s dodávkami batérií, displejov, či pamätí pre najrôznejšie zariadenia. Výrobcovia týchto komponentov tak logicky už niekoľko mesiacov uvažujú nad zvyšovaním cien, čo by sa takmer určite dotklo aj konečných spotrebiteľov. Kedy sa však dočkáme prvého reálneho zdražovania?

Len pred týždňom sme na webe informovali o údajnom zdražovaní zo strany jedného z najväčších výrobcov mikročipov na trhu, spoločnosti TSMC. Tá údajne zvažuje až 25% zdražovanie svojich 12-palcových polovodičových waferov, z ktorých sú následne vyrábané mikročipy. TSMC však takmer určite nebude jedinou spoločnosťou, ktorá sa ku zdražovaniu svojich komponentov prichýli.

Dodávateľské reťazce zasiahlo niekoľko faktorov

Nedostatok mikročipov a iných komponentov vo všetkých kútoch sveta spôsobilo hneď niekoľko faktorov. Medzi najvýznamnejšie však patrí práve stále pretrvávajúca pandémia koronavírusu. Tá v minulom roku pozastavila nie len výrobu v rôznych továrňach práve na výrobu komponentov, ale zároveň pozastavila aj dodávky dôležitých nerastných surovín. Svoju úlohu zohrali aj poveternostné podmienky a zmeny klímy, ktoré postihli jeden z najväčších výrobných závodov spoločnosti TSMC. Tá sa totižto v minulom roku potýkala s nedostatkom vody pri svojej továrni kvôli extrémnemu suchu vo vnútrozemí. Situáciu tak musela riešiť násobne drahšie – dovozom vody v cisternách.

Pochopiteľne, pandémia zasiahla trh s mikročipmi a inými komponentami aj nepriamo. Práca z domu a vyučovanie na diaľku prinútilo milióny ľudí po celom svete siahnuť najmä po nových notebookoch. Minulý rok bol pre predaje notebookov rekordný, pričom globálne sa predalo viac ako 200 miliónov notebookov. V minulom roku sa tak výrobcom mikročipov podarilo „nasýtiť“ aspoň potreby výrobcov notebookov. V tomto roku sa však zrejme nepodarí výrobcom mikročipov nasýtiť žiadne odvetvie.

Zdražovanie smartfónov je reálne

I keď pri pohľade na dnešné ceny smartfónov by si väčšina z nás myslela, že ich ďalšie zvýšenie je nereálne, bohužiaľ, realita je zrejme iná. O možnom zdražovaní zariadení už v minulosti informovali viacerí výrobcovi najmä z čínskeho trhu. Poprední predstavitelia spoločností ako Realme China, či Xiaomi sa ešte prednedávnom vyjadrili, že ceny smartfónov by sa mohli zvýšiť už v druhej polovici tohto roka. Leu Jun zo spoločnosti Xiaomi zároveň v rozhovore uviedol, že nedostatok mikročipov a ostatných komponentov by mohol pretrvávať aj viac ako 2 roky.

I keď zatiaľ žiadne konkrétne čísla o možnom náraste cien nepadli, netreba si pred touto témou zatvárať oči. Nárastu cien smartfónov sa zrejme dočkáme už začiatkom leta. Zatiaľ však netušíme, akú zvolia jednotliví výrobcovia stratégiu. Možnosťou je totižto globálne zdraženie svojho portfólia. O čosi lepšou voľbou pre spotrebiteľov by bolo zdraženie iba nových modelov predstavených v druhej polovici tohto roka.

Zdroj: Gizchina

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close