SpravodajstvoVeda a výskum

Plánuje Rusko s Čínou výstavbu svojej vlastnej základne na Mesiaci? Objavujú sa správy, ktoré tomu nasvedčujú

Dve veľmoci sa nepripojili k programu Artemis, ktorý vedie americká NASA.

Rusko sa pripravuje na spoluprácu s Čínou, ohľadom výskumnej stanice na povrchu Mesiaca, píše portál Spacenews.com.

„Roscosmos ukončilo jednania, ktorých cieľom bola harmonizácia Memoranda o porozumení medzi Ruskou federáciou a Čínskou ľudovou republikou. Memorandum pojednáva o spolupráci a vytvorení Medzinárodnej mesačnej výskumnej stanice. Dátum podpísania memoranda nebolo ešte stanovené, momentálne sa čaká na dohodu s našimi čínskymi partnermi,“ vyjadril sa tlačový úrad ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos pre portál Spacenews.

Rusko však 11. februára publikovalo online vládny príkaz, ktorý pojednáva o zapojení krajiny do tohto projektu. Vláda sa ale vyjadrila, že plány vytvorenia medzinárodnej mesačnej výskumnej základne budú verejnosti oznámené už čoskoro. Spomína sa mesiac jún, kedy sa bude konať konferencia Global Space Exploration Conference. Roscosmos však o ďalších detailoch projektu nehovorí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Detaily mesačnej základne

Predpokladá sa, že táto stanica bude situovaná na južnom póle Mesiaca. Prvé kroky by mali predstavovať misie Chang’e-6, -7 a -8. Rusko by malo priložiť ruku k dielu prostredníctvom misie Luna 27. Vedecká základňa by sa mala rozvíjať od roku 2030 a dlhodobo ju budú obývať robotické misie. Počíta sa aj s ľudskou posádkou, ktorá by mala obývať základňu len krátkodobo. Dlhodobé misie s ľudskou posádkou by ale mohli byť realitou okolo rokov 2036-2045.

Projekt je ešte len v rannej fáze no je možné, že sa doňho okrem Ruska a Číny zapoja aj iné krajiny, ktoré prispejú svojimi jednoduchšími misiami. Projekt je v kontraste s komplexnejším programom Medzinárodnej vesmírnej stanice. Cieľ medzinárodnej výskumnej mesačnej stanice je vytvoriť prvú platformu na južnom póle Mesiaca, ktorú by mohlo súčasne zdieľať niekoľko krajín. Táto platforma bude slúžiť na dlhodobé a ambiciózne misie, technické experimenty a spomína sa aj využívanie mesačných zdrojov.

Zdá sa, že program bude fungovať popri programe americkej NASA, Artemis. Do programu sa Rusko odmietlo zapojiť, kvôli kontroverzii okolo ťažby a spracovania zdrojov na povrchu Mesiaca. Niektoré krajiny to vnímajú ako porušenie Kozmickej zmluvy z roku 1967, podľa ktorej sú zdroje vo vesmíre majetkom všetkých ľudí. NASA však vydala dohodu Artemis, ktorá nabáda k medzinárodnej mierovej spolupráci a prináša návrh systému, ktorý by mohol v budúcnosti fungovať.

Memorandum o porozumení, ktoré uzatvorilo Rusko s Čínou je však len prvým krokom v tomto pláne a odborníci tvrdia, že musíme len čakať na to, ako sa situácia bude ďalej vyvíjať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close