Planéty v sústave TRAPPIST-1 by mohli mať atmosféru vhodnú pre život

Vedci na jednu stranu nepotvrdili existenciu planét s atmosférou, avšak pokúsili sa odhadnúť jej možné zloženie

Proxima centauri
Zdroj: NASA

V roku 2017 sa celá vedecká komunita nadchla pri oznámení, že blízka sústava TRAPPIST-1 v sebe ukrýva až 7 skalnatých planét. Odvtedy sa udialo veľa štúdií, ktorých cieľom bolo priniesť viac informácií o týchto exoplanétach. Konkrétne, vedci sa pokúšali zistiť, či má nejaká z planét v obývateľnej zóne vhodné podmienky pre život.

Obývateľná zóna je vzdialenosť od hviezdy, v ktorej môže mať planéta na povrchu vodu v kvapalnom skupenstve. Ak by sa planéta nachádzala príliš blízko, voda by sa kvôli teplote vyparila a ak by sa nachádzala príliš ďaleko, voda by zamrzla. Téme sa venuje portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako dôležité je však zistiť, či majú planéty vhodnú atmosféru. Nová štúdia sa zameriava na skúmanie všetkých doterajších pozorovaní, týkajúcich sa planét v sústave TRAPPIST-1. Sústava dostala svoje meno po inštrumente, ktorý ju pomohol objaviť. Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope sa nachádza v observatóriu La Silla, v Čile. Vo februári 2017 TRAPPIST odhalil ďalšie 4 planéty v sústave a potvrdil, že tri z nich sa nachádzajú v obývateľnej zóne.

Odvtedy sa zo sústavy stal ideálny kandidát na výskum exoplanét. Existuje niekoľko dôvodov, prečo je to tak a bližšie ich popisuje autor štúdie, Martin Turbet.

„TRAPPIST-1 sa hodí na štúdium obývateľnosti planét preto, lebo sa v ňom nachádzajú planéty, ktoré by mohli mať vhodné podmienky pre život. Taktiež je táto sústava blízko a môžeme ju ľahko pozorovať. Nachádza sa od nás len 39 svetelných rokov,“ hovorí Trubet.

Vhodné podmienky

Hviezda TRAPPIST-1 je červeným trpaslíkom. Znamená to, že má nízku hmotnosť, je relatívne chladná a tmavá, v porovnaní s ostatnými typmi hviezd. Vďaka tomu môžu vedci jednoduchšie pozorovať planéty pomocou tranzitnej metódy. Zároveň sú ale červené trpaslíky známe svojimi žiareniami, ktoré by mohli poškodiť atmosféru planéty.

Na druhú stranu existujú aj štúdie, ktoré tvrdia, že planéta môže byť obývateľná, ak má dostatočnú atmosféru a oblaky, ktoré by chránili pred radiáciou. Aby Trubet zistil pravdepodobnosť existencie atmosféry na daných planétach, pracoval so všetkými dátami, ktoré boli doteraz vyhotovené.

Zistili, že väčšina planét by mohla mať atmosféru, avšak bez oblakov. Ďalej zistili, že planéty zrejme nebudú mať atmosféru, ktorej dominuje vodík, skôr to bude oxid uhličitý, kyslík, alebo voda. Napriek týmto tvrdeniam nejde o 100% potvrdenie existencie atmosféry. Trubet uvádza, že ak sa potvrdí existencia atmosféry na jednej, alebo viacerých planétach, je veľká pravdepodobnosť že sa v nej budú nachádzať prvky vhodné pre život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre