SpravodajstvoVeda a výskum

Planéty, podobné Zemi, môžu mať svojho vesmírneho ochrancu. Čo to znamená?

Tím astronómov prišiel so zaujímavým pozorovaním, týkajúcim sa planetárnej dynamiky

Najväčšia planéta v našej Slnečnej sústave, Jupiter, sa často pokladá za najväčšieho pomocníka Zeme. Už dlho pomáha odkláňať nebezpečné asteroidy, ktoré by sa mohli dostať do našej Slnečnej sústavy a ohroziť našu planétu, píše portál Earthsky.org.

Aký je prípad iných sústav? Je možné, že by mohli mať potenciálne obývateľné planéty, podobné Zemi, svoju vlastnú verziu Jupitera, alebo patríme k vesmírnym unikátom? Na tieto otázky sa pokúsila zodpovedať skupina astronómov, vedená Martinom Schleckerom z inštitútu Maxa Plancka. Tímu sa podarilo zistiť, že takýto typ medziplanetárnej dynamiky môže byť vo vesmíre bežnejší, než sme si doteraz mysleli.

Planetárna dynamika

Ich štúdia sa zameriava predovšetkým na kategóriu planét, ktoré sú známe aj ako super-Zeme. Ide o kategóriu planét, ktoré sú väčšie a masívnejšie ako Zem, no výrazne menšie a menej masívne, ako Neptún. Počítačové simulácie odhalili, že tieto planéty majú šancu vznikať v sústavách, kde sa nachádza masívna planéta, podobnú Jupiteru.

Táto dynamika medzi super-Zemou a plynným obrom, podobným Jupiteru, sa podobá na usporiadanie planét, ktoré môžeme pozorovať aj v našej Slnečnej sústave. Jediným rozdielom je fakt, že naša planéta je o čosi menšia ako super-Zem. Tím momentálne nedokáže povedať, či rovnaká dynamika platí aj v prípade planét, veľkosťou podobných Zemi. Ich štúdia sa zameriavala primárne na kategóriu super-Zemí.

Tím dosiahol výsledky analyzovaním tisícky planetárnych systémov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Slnku podobných hviezd. Výsledky pozorovaní ukázali, že sústava, v ktorej sa nachádza planéta, podobná Jupiteru, bude vo väčšine prípadov obsahovať aj super-Zem. Zaujímavosťou je, že simulácie dospeli k odlišným záverom. Tvrdia, že len tretina sústav s planétou, podobnou Jupiteru, bude ukrývať aj super-Zem.

Jednou z teórií, vysvetľujúcou túto nezhodu, je presun plynných obrov bližšie k hviezde. Vedci predpokladali, že plynné obry sa postupom času presunú dovnútra sústavy. Tam sa stretnú s menšími planétami a buď sa s nimi zrazia, alebo ich vplyvom gravitácie vymrštia zo sústavy. Doteraz však vedci nepozorovali žiaden podobný prípad, preto sa domnievajú, že čas, za aký migruje plynný obor bližšie k hviezde, je oveľa väčší, než si doposiaľ mysleli.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close