SpravodajstvoVeda a výskum

Planéty, podobné Zemi, môžu mať svojho vesmírneho ochrancu. Čo to znamená?

Tím astronómov prišiel so zaujímavým pozorovaním, týkajúcim sa planetárnej dynamiky

Najväčšia planéta v našej Slnečnej sústave, Jupiter, sa často pokladá za najväčšieho pomocníka Zeme. Už dlho pomáha odkláňať nebezpečné asteroidy, ktoré by sa mohli dostať do našej Slnečnej sústavy a ohroziť našu planétu, píše portál Earthsky.org.

Aký je prípad iných sústav? Je možné, že by mohli mať potenciálne obývateľné planéty, podobné Zemi, svoju vlastnú verziu Jupitera, alebo patríme k vesmírnym unikátom? Na tieto otázky sa pokúsila zodpovedať skupina astronómov, vedená Martinom Schleckerom z inštitútu Maxa Plancka. Tímu sa podarilo zistiť, že takýto typ medziplanetárnej dynamiky môže byť vo vesmíre bežnejší, než sme si doteraz mysleli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Planetárna dynamika

Ich štúdia sa zameriava predovšetkým na kategóriu planét, ktoré sú známe aj ako super-Zeme. Ide o kategóriu planét, ktoré sú väčšie a masívnejšie ako Zem, no výrazne menšie a menej masívne, ako Neptún. Počítačové simulácie odhalili, že tieto planéty majú šancu vznikať v sústavách, kde sa nachádza masívna planéta, podobnú Jupiteru.

Táto dynamika medzi super-Zemou a plynným obrom, podobným Jupiteru, sa podobá na usporiadanie planét, ktoré môžeme pozorovať aj v našej Slnečnej sústave. Jediným rozdielom je fakt, že naša planéta je o čosi menšia ako super-Zem. Tím momentálne nedokáže povedať, či rovnaká dynamika platí aj v prípade planét, veľkosťou podobných Zemi. Ich štúdia sa zameriavala primárne na kategóriu super-Zemí.

Tím dosiahol výsledky analyzovaním tisícky planetárnych systémov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Slnku podobných hviezd. Výsledky pozorovaní ukázali, že sústava, v ktorej sa nachádza planéta, podobná Jupiteru, bude vo väčšine prípadov obsahovať aj super-Zem. Zaujímavosťou je, že simulácie dospeli k odlišným záverom. Tvrdia, že len tretina sústav s planétou, podobnou Jupiteru, bude ukrývať aj super-Zem.

Jednou z teórií, vysvetľujúcou túto nezhodu, je presun plynných obrov bližšie k hviezde. Vedci predpokladali, že plynné obry sa postupom času presunú dovnútra sústavy. Tam sa stretnú s menšími planétami a buď sa s nimi zrazia, alebo ich vplyvom gravitácie vymrštia zo sústavy. Doteraz však vedci nepozorovali žiaden podobný prípad, preto sa domnievajú, že čas, za aký migruje plynný obor bližšie k hviezde, je oveľa väčší, než si doposiaľ mysleli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close