Planétu môže od života deliť táto jedna charakteristika: Čím je Zem výnimočná?

Nová štúdia prišla na ďalší z faktorov, prečo na Zemi vznikol život.

naklonena os Zeme
Zdroj: YouTube (Evolution of Everything)

Naša Zem rotuje okolo svojej osi a táto os je vzhľadom na obežnú dráhu, okolo Slnka, mierne naklonená. Podľa novej štúdie by toto naklonenie mohlo byť kľúčové pre vznik komplexného života, píše portál Science Alert.

V práci sa píše, že mierny náklon, ako ten náš, pomáha pri tvorbe kyslíku, ktorý je pre život nesmierne dôležitý. Ak má planéta os, ktorá je naklonená málo, alebo až príliš, nebude schopná produkovať kyslík a s najväčšou pravdepodobnosťou ani komplexný život. Táto informácia môže pomôcť astronómom, ktorí pátrajú po živote mimo našej planéty. Čím viac informácií budú mať, tým môžu svoje hľadanie zúžiť len na tie planéty, ktoré naozaj spĺňajú podmienky pre život.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O živote mimo našej planéty toho zatiaľ veľa nevieme. Množstvo vedcov sa snaží nájsť planétu, ktorá by sa podmienkami čo najviac podobala na tú našu. Priznávajú, že život by mohol vzniknúť aj z úplne iných podmienok, no tu sa opäť dostávame k tomu, že Zem je jedinou planétou o ktorej vieme, schopnou udržať život. Práve preto vedci pátrajú po podobných planétach.

Podmienky pre život

Prvou charakteristikou obývateľnej planéty je vzdialenosť od jej hviezdy. Ideálna vzdialenosť sa nazýva aj obývateľná zóna a je to rozmedzie vzdialenosti, kde dokáže voda na povrchu existovať v tekutom skupenstve. Ak by sa planéta nachádzala bližšie pri hviezde, voda by sa vyparila a ak ďalej, tak by zamrzla. 

Obývateľná planéta ale musí spĺňať oveľa viac podmienok na to, aby mohla byť obývateľná. Ďalšou je rozhodne prítomnosť magnetického poľa, ktoré chráni atmosféru pred solárnym vetrom. Je možné, že planéta bez magnetického poľa by mohla dopadnúť ako Mars, pustý, suchý svet, s veľmi tenkou atmosférou.

Nová štúdia sa pozrela na ďalší dôležitý faktor, prítomnosť kyslíka. Vo svojej práci vedci skúmali čo všetko môže ovplyvňovať množstvo kyslíka, ktoré sa v atmosfére nachádza. Väčšina organizmov totiž potrebuje k životu kyslík. Zaujímavosťou je, že kyslík na Zemi nebol vždy. Veľké množstvo vzniklo pred približne 2-miliardami rokov, kedy došlo k rapídnemu rozmnoženiu cyanobaktérií, ktoré atmosféru napumpovali kyslíkom. Úlohou vedeckého tímu bolo zistiť aké podmienky umožnili cyanobaktériam ich rapídne rozmnoženie.

Výskum ich doviedol až k zemskej osi. Os, okolo ktorej naša planéta rotuje nie je úplne kolmá na rovinu, okolo ktorej obiehame okolo Slnka. Zemská os je naklonená o približne 23 stupňov a je dôvodom, prečo máme na planéte ročné obdobia. Zmeny teplôt počas ročných období majú vplyv na oceány. Vytvárajú sa tak prúdy, ktoré mohli  rozšíriť živiny a viesť k rozmnoženiu baktérií, čo zase viedlo k nárastu kyslíku v atmosfére.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre