SpravodajstvoVeda a výskum

Planéta Pluto je rovnako ako naša Zem bohatá na dusík. Okrem toho vedci objavili zaujímavý úkaz, ktorý pripomína „srdce“

Všetko čo vieme o poslednej planéte našej sústavy sme sa dozvedeli pri prelete sondy New Horizons

Zem a Pluto sú dve planéty, ktoré nezdieľajú veľa podobností. Zem je živý svet, zatiaľ čo Pluto je chladný, vzdialený a bez života. Jediné, čo majú obe planéty rovnaké je dusík. Zemskú atmosféru tvorí približne 78% dusíka a taktiež ide o hlavnú ingredienciu aj pri Plute, no vedci zatiaľ presne nevedia, koľko percent tvorí.

Na povrchu Pluta je teplota okolo -231 °C, čo znamená, že väčšina dusíka na planéte je v zmrazenej forme. Najnovšia štúdia ukázala, že práve ľadový dusík poháňa vetry na povrchu. Predtým, než prišla sonda americkej NASA, New Horizons, sme o Plute veľa nevedeli. V júli 2015 sme však prišli na to, že planéta je oveľa aktívnejším miestom, než sme predtým predpokladali.

Objavili sme zaujímavý úkaz na povrchu planéty, ktorý pripomína srdce. Vedci ho nazvali Tombaugh Regio. Ide  o priestor zložený z vodného ľadu a veľkú časť, ktorá je zložená zo zmrazeného dusíka. Vedci tvrdia, že práve ložisko dusíkového ľadu hrá hlavnú úlohu v regulovaní atmosférickej cirkulácii, a tak poháňa vetry na planéte.

Počas dňa sa dokáže teplota zodvihnúť natoľko, že sa ľadový dusík vyparí a počas chladnej noci opäť zamrzne a padne na povrch. Ide o každodenný proces, ktorý funguje ako pumpa alebo „srdce“, pumpujúce vzduch okolo celej planéty.

Vietor cestuje opačným smerom, ako je rotácia planéty a môže byť dôvodom pre neobyčajný povrch planéty. Dokáže šíriť teplo, zrniečka ľadu a iné častice.

„Napriek zmrazenému povrchu a veľmi tenkej atmosfére sa klíma Pluta ukazuje byť ako veľmi aktívna,“ hovoria vedci.

Sonda New Horizons sa nevedela dostať na obežnú dráhu Pluta, nakoľko ide  o veľmi zložitý manéver a nebolo to náplňou jej misie. NASA momentálne zvažuje projekt Pluto Orbiter, ktorý by na obežnú dráhu poslal ďalšiu sondu.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close