Planéta Pluto je rovnako ako naša Zem bohatá na dusík. Okrem toho vedci objavili zaujímavý úkaz, ktorý pripomína „srdce“

Všetko čo vieme o poslednej planéte našej sústavy sme sa dozvedeli pri prelete sondy New Horizons

Pluto
Zdroj: NASA

Zem a Pluto sú dve planéty, ktoré nezdieľajú veľa podobností. Zem je živý svet, zatiaľ čo Pluto je chladný, vzdialený a bez života. Jediné, čo majú obe planéty rovnaké je dusík. Zemskú atmosféru tvorí približne 78% dusíka a taktiež ide o hlavnú ingredienciu aj pri Plute, no vedci zatiaľ presne nevedia, koľko percent tvorí.

Na povrchu Pluta je teplota okolo -231 °C, čo znamená, že väčšina dusíka na planéte je v zmrazenej forme. Najnovšia štúdia ukázala, že práve ľadový dusík poháňa vetry na povrchu. Predtým, než prišla sonda americkej NASA, New Horizons, sme o Plute veľa nevedeli. V júli 2015 sme však prišli na to, že planéta je oveľa aktívnejším miestom, než sme predtým predpokladali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objavili sme zaujímavý úkaz na povrchu planéty, ktorý pripomína srdce. Vedci ho nazvali Tombaugh Regio. Ide  o priestor zložený z vodného ľadu a veľkú časť, ktorá je zložená zo zmrazeného dusíka. Vedci tvrdia, že práve ložisko dusíkového ľadu hrá hlavnú úlohu v regulovaní atmosférickej cirkulácii, a tak poháňa vetry na planéte.

Počas dňa sa dokáže teplota zodvihnúť natoľko, že sa ľadový dusík vyparí a počas chladnej noci opäť zamrzne a padne na povrch. Ide o každodenný proces, ktorý funguje ako pumpa alebo „srdce“, pumpujúce vzduch okolo celej planéty.

Vietor cestuje opačným smerom, ako je rotácia planéty a môže byť dôvodom pre neobyčajný povrch planéty. Dokáže šíriť teplo, zrniečka ľadu a iné častice.

„Napriek zmrazenému povrchu a veľmi tenkej atmosfére sa klíma Pluta ukazuje byť ako veľmi aktívna,“ hovoria vedci.

Sonda New Horizons sa nevedela dostať na obežnú dráhu Pluta, nakoľko ide  o veľmi zložitý manéver a nebolo to náplňou jej misie. NASA momentálne zvažuje projekt Pluto Orbiter, ktorý by na obežnú dráhu poslal ďalšiu sondu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre