Planéta, ktorá vyzerá ako „ľudské oko“ zaujala vedcov. Podmienky na jej povrchu sú extrémne

Jej špecifický vzťah s domovskou hviezdou spôsobuje, že má planéta "dve tváre"

planéta
Zdroj: via YouTube.com (SciShow Space), Public domain (Wikimedia)

Vesmír je plný záhadných planét. Poznáme horúce Jupiteri, ktoré sa radia medzi najtemnejšie planéty, pretože absorbujú 99% svetla. Poznáme mini Neptúny, čo sú naopak najbežnejšie planéty vo vesmíre. Vedci však objavili nový, zvláštny druh planéty, ktorý vyzerá ako gigantická očná buľva. Zlovestne sa vznáša v priestore a pozerá sa.

Tento jav nie je takým zvláštnym, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Jedná sa o viazanú rotáciu, kedy objekt rotuje okolo svojej osi rovnakým tempom, ako obieha okolo obiehaného telesa. Znie to komplikovane, avšak jednoduchý príklad nájdeme aj na našej oblohe. Mesiac má viazanú rotáciu spolu so Zemou, čo znamená, že je ku nám otočená vždy jedna strana.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Extrémne podmienky

Naša Zem však nie je viazaná so Slnkom, preto u nás existuje deň a noc. Pre tento nový druh planét to však neplatí, takže na jednej strane je večný deň, zatiaľ čo na tej druhej tma. To zapríčiňuje, že tieto dve pologule môžu vďaka drastický odlišným podmienkam vyzerať úplne inak.

S prihliadnutím na vzdialenosť od hviezdy môže byť jedna strana doslova vypálená radiáciou, zatiaľ čo nočná strana môže byť pokrytá ľadom, končiacim v  prsteni rozpustenej vody. Podľa štúdie z roku 2013 by mohol byť tento prstenec obývateľný. Zakrytý vo večnom súmraku dokáže poskytnúť dostatok vody a vďaka prijateľnej teplote aj úrodnú pôdu.

Ak sa planéta nachádza ďalej od hviezdy, stále sa na nočnej strane nachádza ľadová pokrývka. Denná strana je pokrytá obrovským oceánom, ktorý by mohol byť teoreticky obývateľný. Tieto spomenuté príklady patria k extrémom, avšak vo vesmíre sa môže vyskytnúť veľké množstvo planét, ktorých rozdiely medzi dennou a nočnou stranou nie sú také výrazné.

„Každá planéta, ktorá má viazanú rotáciu s domovskou hviezdou môže mať drastické zmeny podnebia na každej z jej strán. Galaxia môže byť plná divokých variácií týchto ‚očných‘ planét,“ vyjadril sa astronóm Sean Raymond.

Každopádne vesmír je plný záhad a vedci objavujú každým dňom nové typy planét, ktoré ich svojim vzhľadom, či podmienkami na ich povrchu dokážu prekvapiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre