SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Písanie prostredníctvom myšlienok? Facebook pracuje na novej technológii

Čítanie myšlienok a ich prepisovanie do textovej podoby znie dnes ako sci-fi, ale v budúcnosti by to mohlo byť realitou, teda aspoň podľa sociálnej siete Facebook, ktorá odhalila práce na tejto novej technológii.

Reč je o výskumnej skupine, ktorá si hovorí Building 8 pracujúcej na vytvorení mostu medzu mozgom a počítačom. O práca na tejto technológii informovala hlava projektu Regina Duganová počas konferencie určenej pre vývojárov pod názvom F8, ktorá pôsobila svojho času u konkurenčnej spoločnosti Google.

Cieľ výskumu ako už asi už tušíte je jasný, prepisovanie myšlienok do textovej podoby. Dugenová ďalej dodáva, že táto technológia nebude určená na čítanie myšlienok, totiž spracovávať má len slová, ktoré ste odoslali do centra rečí vášho mozgu. Táto technológia hoci na prvý pohľad je pre mnohých sci-fi technológiou ďalekej budúcnosti, ale nemusí to tak byť. Totiž výskumnému tímu sa podarilo pomocou implantovania elektród do mozgu prepísať 8 slov za minútu pomocou myšlienok. Cieľom projektu je však posunúť toto prepisovanie ešte ďalej, 100 slov za minútu.

Ako vidíte budúcnosť podobných technológií vy? Na jednej strane mi ich kvitujeme, hlavne pre ľudí, ktorí trpia ochrnutím to môže byť revolučná technológia ako prebúrať bariéry medzi ich a našim svetom, ale na druhej strane vidíme aj veľké riziko v podobe straty súkromia, či dokonca vlastných myšlienok.

Zdroj: TheVerge, úvodný obrázok (pixabay)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close