Pes, alebo mačka? Ktorý domáci miláčik je múdrejší?

Téma, ktorá viedla k množstvu hádok... čo na tento problém hovorí veda?

Ktorý domáci miláčik je múdrejší? Pes, alebo mačka?
Zdroj: Pixabay (flutie8211)

Psy a mačky. Domáci miláčikovia, ktorý rozdeľujú svojich majiteľov na dva tábory. Na tom by nebolo v podstate nič zlé, no psíčkari sa s „mačičkármi“ zvyknú často hádať o tom, ktoré zviera je vlastne múdrejšie. Čo na to hovorí veda?

Portál Live Science priniesol výsledky výskumu, ktorého cieľom bolo zistiť, ktorý živočíšny druh má viac rozumu. Ako to už pri vede býva, odpoveď nie je tak jednoduchá, ako by sme si mohli myslieť. Špecialistka na psie vedomie, Alexandra Horowitz, v štúdii spomína práve typickú ľudskú vlastnosť, ktorou je porovnávanie inteligencie jednotlivých zvierat a na problém má svoje vlastné vysvetlenie:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Jednoducho povedané, mačky sú múdre v mačacích veciach a psy zase v psích veciach. Pýtať sa, či je pes múdrejší ako mačka je ako pýtať sa, či je kladivo lepší nástroj ako skrutkovač. Oba nástroje sú výborné na prácu, pre ktorú boli navrhnuté,“ tvrdí Horowitz.

Výskum však viedol ďalej, ako k tejto šalamúnskej odpovedi. Vedci sa pokúsili zistiť rozdiely medzi týmito zvieratami aj nad rámec toho, čo potrebujú k svojmu prežitiu. Zameriavali sa na kognitívne schopnosti oboch druhov, ktoré rozdelili do troch širokých kategórií: Schopnosti riešiť problémy, schopnosti pochopiť určitý koncept na základe zážitkov a Sociálnej inteligencie.

Pes verzus mačka

Kristyn Vitale je vedkyňou, ktorá sa zameriava na štúdiu správania mačiek. Tvrdí, že okolo týchto zvierat vzniká nepresný stereotyp. My ľudia chápeme mačky ako chladné a ignorantské zvieratá, no to vôbec nie je pravda. Mačky vykazujú vysokú úroveň sociálnej inteligencie, často na rovnakej úrovni, ako psy.

Viaceré štúdie ukázali, že mačky vedia poznať rozdiel medzi svojim menom a inými slovami, ktoré znejú podobne. Taktiež sa zistilo, že mačky uprednostnia interakciu s ľuďmi pred jedlom, hračkami, či inými pachmi. Mačky zároveň reagujú na pozornosť, ktorú im venujeme. To dokázala štúdia z roku 2019, ktorá zistila, že mačky trávili viac času s človekom, ktorý jej venoval pozornosť.

Iný výskum zas proti sebe postavil priamo psa a mačku. Cieľom bolo zistiť, ako si tieto dva druhy poradia pri hľadaní skrytého jedla, pomocou rôznych stôp. Jednou bolo ukazovanie prstom na skrýšu. Výskum konštatoval, že schopnosti psa a mačky boli rovnaké, no mačka mala nedostatky v jednej špecifickej oblasti. Mačky nevedia získavať pozornosť tak, ako to vedia psy. Zatiaľ čo pes ostal pri svojej miske a prosil o jedlo, mačka odkráčala preč.

Rozdiely medzi psom a mačkou teda môžu byť len minimálne. Odborníci ale poukazujú na jeden zaujímavý trend. Psy vychovávame úplne iným spôsobom, ako mačku. Už od malička šteniatka socializujeme, či ich berieme autom na výlety. V prípade mačky je však výcvik len minimálny. Obe zvieratá sú však na podobnej úrovni, no a tak odpoveď na otázku, či pes, alebo mačka, ostáva na vašom uvážení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre