BezpečnosťSpravodajstvo

„Pepco rozdáva 5 000€!” Ďalší podvod na internete, na ktorý naleteli tisíce Slovákov. Kedy sa konečne poučíme?

Sociálnou sieťou Facebook lomcuje ďalší podvod. Pepco údajne rozdáva peniaze, skutočnosť je však iná. Tisíce Slovákov zas "súťažili".

Internetoví podvodníci hľadajú čoraz častejšie nové spôsoby, ako by mohli vylákať z peňaženiek obetí peniaze. V nedávnej minulosti naprieč našou krajinou lomcovala podvodná súťaž, ktorá sa šírila službou WhatsApp. V hlavnej úlohe bol známy supermarket Lidl, ktorý údajne oslavoval svoje 50. výročie. Potom, ako používateľ klikol na odkaz, tak bol presmerovaným na podvodnú stránku, kde po absolvovaní krátkej hry, používateľ vyhral darček. Samozrejme, išlo o pokus podvodníkov, ako získať prospech na úkor obetí.

Pozor, Pepco nerozdáva peniaze, ide o podvod!

Najnovšie, internetoví podvodníci sa snažia zneužiť dobré meno spoločnosti Pepco, ktorá je medzi mnohými Slovákmi nesmierne populárnou. Podvodná Facebook stránka, ktorá sa vydáva za oficiálnu stránku obchodu, publikovala status, v ktorom láka používateľov na atraktívnu súťaž, v ktorej môže používateľ získať až neuveriteľných 5000€. Vo svojej podstate stránka žiada o interakcie a následne v komentároch „ďakuje za komentáre“ s tým, že ak chcú používatelia dostať darček, tak sa musia zaregistrovať.

(falosny) Pepco_podvodna sutaz
Zdroj: Printsreen podvodnej stránky

Samozrejme, stránka na ktorú podvodníci odkazujú, je falošnou. Potom, ako používateľ klikne na odkaz, tak je presmerovaný na web, ktorý mu hlási, že bol jedným zo šťastlivcov, ktorí vyhrali. Potom, ak chce výhru získať, tak vás požiada o registráciu. Samozrejme, registrácia sa nekoná a server vás požiada o zaslanie SMS správy, ktorou sa podľa popisu, prihlásite k predplatnému s automatickou obnovou v cene po 6€. Inými slovami, „registráciou“ sa prihlásite k drobným poplatkom, ktoré vám budú strhávané každý týždeň.

falosna stranka_pepco_podvodna sutaz
Zdroj: Printsreen podvodnej stránky

Polícia SR, ktorá upozornila na podvodníkov prostredníctvom sociálnej sieti Facebook píše:

„TISÍCE Slovákov znovu a znovu sadli na lep podvodníkom, keď zdieľajú, lajkujú a komentujú ich podvodné statusy. Vďaka tomu poskytujú podvodníkom svoje kontaktné údaje ako na podnose. Podvodníci zadarmo získavajú od naivných občanov databázu kontaktov. Potom ich kontaktujú ako „výhercov“. Snažia sa od nich získať citlivé údaje, ktoré vedú k úniku malej i väčšej hotovosti z účtov týchto naivných užívateľov.“

Mimochodom, status podvodnej súťaže doteraz nazberal viac ako 900 likeov, 4000 komentárov a 280 zdieľaní.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close