Zaujímavosti

Pentagon nalieha na spoluprácu medzi armádou USA a spoločnosťou Google

O spolupráci medzi svetovými technologickými gigantmi a armádou USA sme počuli v minulosti už niekoľkokrát. Vo väčšine prípadov sa jednalo o často kritizovanú spoluprácu medzi Googlom a armádou, ktorá využívala špeciálny softvér pri projekte s názvom Macven. Celý projekt bol ale natoľko kontroverzný, že sa spoločnosť Google rozhodla spoluprácu neobnoviť, najmä z dôvodu obrovského naliehania zo strany zamestnancov. Pentagonu, ako aj samotným armádnym generálom, sa rozhodnutie softvérového giganta nepáči a oba subjekty naliehajú na obnovenie spolupráce. 

Čínska karta opäť na scéne

Hlavným kritikom spoločnosti Google v danej problematike, je najvyšší armádny generál USA, ktorý prednedávnom povedal, že je nevysvetliteľné, ak americkí technickí giganti nechcú pracovať s Pentagonom, ale radšej sa venujú obchodným príležitostiam v Číne. Opätovné vytiahnutie čínskej karty sa dalo určite očakávať, no porovnávať investície do čínskych firiem so spoluprácou s armádou, je čiastočne scestné. 

Zareagoval priamo riaditeľ Googlu

Na slová armádnych predstaviteľov ihneď reagoval aj riaditeľ spoločnosti Google, Sundar Pichai, ktorý poznamenal, že spoločnosť bude aj naďalej investovať do čínskych firiem, ako to robí už dlhé roky. Taktiež ale plánuje investovať a pomáhať aj na „domácej pôde“, kde bude spolupracovať na projektoch týkajúcich sa zdravotnej starostlivosti a kybernetickej bezpečnosti. 

Projekt Maven

Kontroverzný projekt, ktorý rozdelil Google na dve názorovo rozdielne časti. Celý projekt sa týkal vývoju špeciálneho softvéru, ktorý bol armádou USA využívaný vo vojnových misiách. Zamestnanci softvérového giganta sa ale voči takémuto využitiu produktov ohradili, čo následne vyústilo v hromadné petície, listy, ako aj podávanie výpovedí. 

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy
Armáda USA Google Pentagon Projekt Maven
Close
Close