SpravodajstvoVeda a výskum

Pavúky na Marse? Pokus dokázal vysvetliť vznik záhadných útvarov

Čo sa ukrýva za zvláštnymi, tmavými štruktúrami?

Vedeli ste, že aj na Marse existujú pavúky? V tomto prípade nejde o desivé živočíchy, ktoré máme u nás na Zemi, ale o topologické korytá, o ktorých vedci donedávna len teoretizovali píše portál Universe Today.

Nová štúdia, ktorú vytvoril tím vedcov z Trinity College Dublin, tvrdí, že marťanské „pavúky“ vznikli keď suchý ľad sublimoval (pozn. redakcie: Z pevného skupenstva sa premenil rovno na plyn.). Oficiálne sa tieto úkazy nazývajú Araneiformy a vedci vedeli o ich existencii už dlhšiu dobu. Posledných 20 rokov ich zachytávali satelity, ktoré sa nachádzajú na obežnej dráhe Marsu. Problém bol zistiť, ako tieto úkazy vznikajú.

Pavúky na Marse
Zdroj: NASA/JPL

Vedci mali teóriu, ktorá popisovala ich vznik. Táto teória sa nazýva Kiefferova hypotéza a pomenovaná je po geofyzikovi Hugh Kiefferovi. Kieffer tvrdil, že Slnko zohreje pôdu pod suchým ľadom, ktorá nakoniec premení na plyn všetok suchý ľad, s ktorým príde do kontaktu. V bloku suchého ľadu sa má postupne hromadiť tlak, dokým blok nepraskne a nahromadený plyn sa nedostane von. Rýchly únik plynu mal podľa Kieffera vytvoriť na povrchu Marsu vzor, pripomínajúci pavúka.

Potvrdená teória

Problém s touto teóriou bol, že vedci nikdy nezachytili sublimujúci suchý ľad priamo pri čine. Teória bola vo vedeckej komunite uznávaná, no nikdy nebola dokázaná. Vedci z Trinity College Dublin sa spojili s dvoma ďalšími univerzitami, aby teóriu dokázali. Jedna z univerzít mala špeciálny prístroj, ktorý dokázal napodobniť podmienky, s akými by sme sa stretli na Marse.

Tím pomaly spustil kus suchého ľadu na rozohriaty povrch a pozoroval, či dôjde k sublimácii. Teória sa potvrdila a plyn začal rýchlo unikať z centrálnej diery, ktorá simulovala prirodzené praskanie ľadu na povrchu Marsu. Po každom experimente mohol tím pozorovať jasného „pavúka“ na povrchu. Ich experiment bol prvým, ktorý dokázal potvrdiť teóriu o vzniku týchto zaujímavých úkazov.

Zároveň ide o najpresnejší pokus, aký môžu vedci urobiť bez toho, aby pozorovali proces sublimácie priamo na povrchu červenej planéty. Priame pozorovanie však bude nevyhnutné, ak chcú byť vedci na 100% istí, že marťanské pavúky sú naozaj len zvláštnym vzorom, ktorý sa vytvorí po úniku oxidu uhličitého. Marťanské pavúky môžete nájsť na južnom póle Marsu, kde sa nachádzajú aj ložiská suchého ľadu. Objavujú sa hlavne počas jarného obdobia.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close