Pauza od sociálnych sietí má neuveriteľný dopad na ľudské zdravie. Stačí len jeden týždeň!

Sociálne siete neuveriteľne ovplyvňujú náš život. Ich prezeraním strávime hodiny, čo má dopad na naše duševné zdravie.

socialne siete
Zdroj: pixabay.com (PhotoMIX-Company)

Nový výskum poukazuje na to, že pauza od sociálnych sietí má mimoriadne pozitívny dopad na ľudské zdravie. Takáto pauza znižuje príznaky depresie, čo napomáha k lepšiemu duševnému zdraviu a celkovej pohode jednotlivca. Na informáciu upozornil web thedailyguardian.com.

Aj týždeň pauzy robí zázraky

Štúdia bola vykonaná výskumným tímom z Bath University a skúmali dopad týždňovej pauzy na duševné zdravie jednotlivca. Pre niektorých účastníkov to znamenalo až 9 hodín z týždňa, ktorý bežne strávili prezeraním Instagramu, TikToku, Facebooku či Twitteru. Výskumu sa zúčastnilo 154 jednotlivcov vo veku 18 až 72 rokov. Títo účastníci boli následne náhodne rozdelení do dvoch skupín, kde jedna skupina používala sociálne siete normálne naďalej, no tá druhá si od nich musela dať pauzu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celkový priemer používania sociálnych sietí medzi účastníkmi výskumu bol pred začiatkom 8 hodín týždenne. Na začiatku boli taktiež udelené základné skóre v rámci úzkosti, depresiecelkovej pohody. Za týždeň sa v skupine, ktorá mala od sietí pauzu, ukázali zlepšenia oproti skupine, ktorá používala sociálne siete naďalej.

Skupina, od ktorej sa vyžadovala prestávka od sociálnych sietí ale nebola od týchto sietí úplne odstrihnutá. No týždenný priemer 8 hodín používania sietí bol zredukovaný na 21 minút.

Robíme to automaticky

Doktor Jeff Lambert z Bath University popísal prezeranie sociálnych sietí ako niečo automatické, čo ľudia robia prirodzene. Často pritom ani nerozmýšľajú, na čo sa pozerajú.

Vieme, že používanie sociálnych médií je obrovské a že existujú čoraz väčšie obavy z ich účinkov na duševné zdravie, takže touto štúdiou sme chceli zistiť, či jednoduché požiadanie ľudí o to, aby si dali týždennú prestávku, môže priniesť výhody pre duševné zdravie.

Výskumný tím chce poukázať na to, že krátka prestávka od sociálnych sietí môže pomôcť mnohým ľuďom a najmä mladšej generácii. Do budúcna sa chce tím zamerať aj na dlhšiu pauzu a chce sledovať to, či má pauza aj dlhodobý pozitívny dopad, alebo ide iba o krátkodobú výhodu.

O sociálnych sieťach sa už dlhšie hovorí v spojení s tým, že sú falošné a vytvárajú v človeku pocit menejcennosti. To neznamená, že by sme ich mali úplne prestať používať, iba by sme to nemali robiť v tak veľkej miere. Aj preto každý šiesty človek na planéte pociťuje istú formu problému duševného zdravia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre