Pamäť RAM nie je len o kapacite: Čo znamená pojem DDR2, DDR3 a DDR4 a aký je medzi nimi rozdiel?

Vyznať sa v jednotlivých generáciách pamäte RAM je dôležité, hlavne ak chcete investovať do nového počítača.

RAM
Zdroj: Pixabay.com(TobiasD)

Pamäť RAM je jedným z kľúčových komponentov každého počítača a je to skratka pre Random Acess Memory. Ide o krátkodobé úložisko dát, ktoré počítač využíva v súvislosti s otvorenými aplikáciami.

Keď máte otvorený napríklad internetový prehliadač, program, alebo hru, do pamäte RAM sa ukladajú dôležité dáta, ku ktorým potrebuje mať počítač prístup okamžite, aby ste nemuseli dlho čakať, kým sa niečo načíta. Nemusíte byť expert cez počítače, aby ste si všimli, že „ramky“ prichádzajú v rôznych veľkostiach – 4, 8, 16, aj 32 GB. Nie je to ale iba o ich kapacite.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existuje niekoľko generácií pamätí RAM, ktoré sa líšia prenosovými rýchlosťami, alebo systémom, na ktorom môžu fungovať. Tu je dôležitý pojem „DDR“, alebo double data rate. Staršie generácie RAM môžu mať označenie DDR2, alebo DDR3, zatiaľ čo tie novšie sú DDR4.

Double data rate znamená, že pamäť dokáže preniesť dáta dvakrát za jeden cyklus. Jeden cyklus znamená signál procesora, ktorý prechádza z 0 na 1 a späť na nulu. Pôvodná verzia DDR vyšla v roku 2000 a v tej dobe bola obrovským skokom vpred oproti pamätiam typu SDR (pozn. redakcie: Single data rate). Napriek tomu dnes ide o zastaranú technológiu, pretože všetky pamäte RAM sú dnes nejakou vyššou generáciou DDR.

Pôvodná DDR RAM bola nahradená generáciou DDR2, DDR3 a DDR4. Každá novšia generácia sa odráža od pôvodnej technológie, no ponúka väčšie rýchlosti a iné vylepšenia. Ako ale vznikali nové generácie?

Ruku v ruke s pokrokom

Vývoj pamäte RAM sa úzko spája s vývojom procesorov a matičných dosiek. Keď spoločnosti, ako napríklad Intel, prišli s novou technológiou procesorov, potrebovali aj nové čipsety – komponenty, ktoré umožňujú komunikáciu všetkých častí počítača.

Nové generácie pamätí RAM sa stali nutnosťou pre prácu s novými čipsetmi. Preto vznikali generácie DDR2, DDR3 a najnovšia, DDR4, resp. DDR5, ktorá bola prvýkrát predstavená len nedávno. Na trhu je však stále zatiaľ nedostatkovým tovarom. Bez týchto pokrokov by sme nemohli mať v počítači pamäť RAM. Je dôležité spomenúť, že RAM nie je kompatibilná či už s predchádzajúcimi, alebo novšími verziami matičných dosiek. Ak je tá vaša navrhnutá na prácu s DDR4 pamäťou RAM, staršie verzie jednoducho nebudú fungovať.

Každá generácia prichádza s malými rozdielmi v tvare, čiže sa nemôže stať to, že vložíte do matičnej dosky typ, ktorý s ňou nie je kompatibilný. Aký je však konkrétny rozdiel medzi generáciami?

Pôvodná generácia, DDR, dokázala za jeden cyklus dvakrát preniesť dáta. DDR2 dokáže zabezpečiť 4 prenosy za jeden cyklus a DDR3 8 prenosov za cyklus. Rýchlosť pamäte RAM určujeme v megatransferoch za sekundu, alebo MT/s. Ak má pamäť rýchlosť 1MT/s, znamená to, že za sekundu vykoná milión prenosov dát. Bežné DDR3 pamäte sa pohybujú v rýchlostiach od 800 do 2 133Mt/s.

Dnes je štandardom DDR4, ktorá má rýchlosť od 1 600, do 3 200MT/s. Rozdiel nájdete aj v kapacite. Pri DDR3 ramkách je bežné, že jeden kus má veľkosť 8GB, no nájdete aj také, ktoré majú 16GB kapacitu. Pri DDR4 išli veľkosti hore a štandardom sa stala 16GB karta, hoci nájdete aj typy, ktoré majú 32GB.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre