SpravodajstvoVeda a výskum

Ozónová vrstva sa pomaly zotavuje, avšak úroveň oxidu uhličitého neustále stúpa

Zlepšenie stavu ozónovej vrstvy prispelo k zastaveniu nežiadúcej cirkulácie v častiach atmosféry

Už je to 30 rokov, čo sa na svete zakázali chemikálie, ktoré škodili našej ozónovej vrstve a zároveň zapríčinili nežiadúce zmeny v cirkulácii atmosféry po celej južnej pologuli.

Prednedávnom vedci zistili, že tieto zmeny sa zastavili a dokonca sa môže dôjsť aj k zlepšeniu. Zásluhou je Montrealsky protokol – medzinárodná zmluva, ktorá zakázala používanie chemikálií, ničiacich ozónovú vrstvu. Na tému upozorňuje portál goodnewsnetwork.org.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Táto štúdia pridáva ďalšie dôkazy k tomu, že montrealsky protokol je naozaj efektívny. Nie len že sa vďaka zmluve začala ozónová vrstva opäť zotavovať, rovnako došlo ku napraveniu atmosférických pohybov v južnej hemisfére,“ vysvetľuje autor štúdie, Antara Banerjee, z univerzity v Colorade.

Ozónová diera bola objavená v roku 1985 a pravidelne sa každú jar tvorila v atmosfére, vysoko nad Antarktídou. Pokles ozónu znamená ochladenie vzduchu, posilnenie vetrov v polárnych oblastiach a ovplyvňuje vetry v najspodnejšej časti zemskej atmosféry. Najvážnejším problémom však bola zmena vetrov v suchých, tropických oblastiach.

Predchádzajúce štúdie spájali zmenu atmosféry ku zmenám na južnej pologuli, najmä dažďom v Južnej Amerike, východnej Afrike a Austrálii. Montrealsky Protokol, ako už bolo povedané, zakázal používanie látok ničiacich ozón, ako napríklad chlofoflurocarbony. Okolo roku 2000 začala koncentrácia týchto chemikálií v stratosfére klesať a ozónová diera sa začala pomaly dávať dokopy. Taktiež došlo ku zmenám v atmosférickej cirkulácii.

„Orieškom bolo dokázať našu hypotézu, že náprava ozónovej vrstvy znamená nápravu atmosférických zmien,“ vyjadril sa Banerjee.

Použitím počítačových simulácií vedci zistili, že zastavenie cirkulácie vetrov nemôže byť zapríčinené zmenami vo vetroch samotných. Následne izolovali vplyvy ozónovej vrstvy a skleníkových plynov do samostatných vrstiev.

Ukázalo sa, že emisie oxidu uhličitého pokračujú v rozširovaní povrchovej cirkulácie bližšie ku pólom, no len zmeny v ozónovej vrstve dokážu vysvetliť zastavenie zabehnutých vzorcov. Vedci však tvrdia, že zatiaľ čo sa ozónová vrstva zotavuje, úroveň oxidu uhličitého neustále stúpa a vďaka tomu je budúcnosť stále nejasná.

Nové priemerné historické maximá CO2 v ovzduší nám neveštia nič dobrého

Čo je to ozónová vrstva?

Ozónová vrstva je čas stratosféry, ktorá sa nachádza vo výške približne 25 až 35 kilometrov nad povrchom Zeme. Je veľmi dôležitou pre život na Zemi, chráni ju totiž  pred ultrafialovým žiarením.

Zdroj: Cires.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close