Spravodajstvo

Výrobcovia autonómnych áut by mohli v budúcnosti dať policajtom možnosť ich ovládania. Kam až budú siahať „chápadla“ verejnej moci?

Existuje stále veľa nevyriešených otázok ešte predtým ako sa autonómne autá stanú mainstreamovými. Napríklad, koho chyba bude ak sa stane nehoda? Budú ľudia potrebovať v budúcnosti vodičský preukaz, aby boli schopní „riadiť“ autonómne autá? A takto by sme mohli pokračovať s desiatkami ďalších otázok.

Magazín Bloomberg prišiel s ďalšou zaujímavou diskusiou, ktorá otvára tému verejnej moci a autonómnych vozidiel. Mali by mať silové zložky štátu prístup k palubnej doske autonómnych áut, aby ich mohli ovládať?

Mala by polícia mať takúto moc nad šoférmi?

Magazín Bloomberg otvoril túto tému na základe incidentu z konca minulého roka kedy opitý vodič zaspal za volantom Tesly. Našťastie automobil Tesla však išiel na autopilota a tak sa nikomu nič nestalo. Zastavenie vozidla policajtmi však nebolo vôbec jednoduché, auto naháňali niekoľko minút kým sa im ho podarilo odstaviť za krajnicu vozovky.

Problém vyššie chcú vyriešiť viacerí výrobcovia autonómnych vozidiel vrátane softwarových spoločností. Jednou z prvých spoločností, ktorá je priekopníkom v tejto oblasti je Waymo, ktorá chce softwarovo zaviesť protokol, ktorý v prípade ak zaregistruje blikanie policajného auta tak autonómne vozidlo sa automaticky zastaví, resp. odparkuje auto za krajnicou vozovky.

Kritici tohto opatrenia hovoria, že sa jedná o nezákonné obmedzovanie vlastníctva občanov, ktorým takto môže byť ovládané auto policajtmi. Zároveň dodávajú, že tento software by bolo možné veľmi jednoducho oklamať. Aký je Váš názor na túto tému?

Zdroj: via Futurims.com, úvodný obrázok: Youtube (KPIX CBS SF Bay Area)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close