Otázka týkajúca sa existencie Planéty 9 by mohla byť už čoskoro zodpovedaná

Nový teleskop Rubin ukončí pátranie, ktoré trvá už niekoľko rokov

Deviata planéta
Zdroj: NASA

Teória o existencii záhadnej deviatej planéty začína naberať na reálnosti. Objavujú sa nové dôkazy o tom, že existencia vesmírneho telesa, niekoľkokrát väčšieho ako Zem, môže byť reálna.

Prvé podozrenia o existencii novej planéty prišli v roku 2014 od dvoch astronómov, Scotta Shepparda a Chada Trujilla a odvtedy dôkazy pribúdali. Vyriešiť túto otázku raz a navždy pomôže nový teleskop, pomenovaný podľa astronómky menom Vera C. Rubin. Tá priniesla v roku 1970 prvé dôkazy ohľadom temnej hmoty, píše portál The Guardian.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je Planéta 9 vôbec planétou? Vedci prichádzajú s metódou, ako záhadný objekt odhaliť

Teleskop začne s prieskumom oblohy v roku 2022 a podľa vedcov by dokázal planétu nájsť priamo. Planéta 9 sa má nachádzať na hraniciach Slnečnej sústavy, v oblasti za Kuiperovým pásom. Hranica Slnečnej sústavy začína vo vzdialenosti 30 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka) a siaha až do vzdialenosti 100-tisíc astronomických jednotiek.

Extrémne objekty

V roku 2012 Sheppard a Trujillo hľadali pomocou teleskopu v Chile vzdialené objekty na hranici Slnečnej sústavy. Jeden z nich vyčnieval z radu. Označený bol ako 2012 VP113 a dostal prezývku Biden, po viceprezidentovi USA. Ide o objekt, ktorý sa nepriblíži k Slnku bližšie, než 80 astronomických jednotiek. V najvzdialenejšom bode mohol Biden dosiahnuť vzdialenosť až 440 astronomických jednotiek. Pre astronómov bolo jasné, že sa pohybuje po elipsoidnej dráhe.

Planéta 9
Zdroj: Carnegie Institution for Science

Najzaujímavejšou vecou ale bolo, že jeho obežná dráha bola veľmi podobná inému vesmírnemu objektu, s názvom Sedna. Tento objekt bol objavený v roku 2003, astronómami Brownom, Trujillom a Rabinowitzom. Okamžite si získal ich pozornosť, pretože jeho obežná dráha sa pohybovala vo vzdialenosti od 76 do 937 astronomických jednotiek.

Ďalším veľkým objavom bol objekt 2015 TG387, prezývaný tiež Goblin. Ten bol objavený v roku 2015 a radí sa medzi tretí extrémny objekt, hneď vedľa Sedny a Bidena. Rovnako ako spomenuté dva objekty, aj jeho obežná dráha je veľmi podobná. Astronómovia dokonca určili aj oblasť, v ktorej by sa mala planéta nachádzať.

„Čím častejšie som sa na dáta pozeral, tým sa mi podobnosť medzi jednotlivými objektmi zdala menšia,“ vyjadril sa Pedro Bernardinelli, ktorý sa pozeral na dáta, ktoré získal Sheppard spolu s Trujillom.

Nový teleskop Rubin by mohol konečne priniesť odpoveď na otázku, či je Planéta 9 skutočná. Ak sa mu nepodarí vidieť záhadnú planétu priamo, odhalí oveľa viac mini-planétok, pomocou ktorých by sa dala Planéta 9 nájsť, v prípade ak vôbec existuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre