Opustil nás Russell Kirsch, ide o vynálezcu pixelov a prvej digitálnej fotografie

Opustil nás vo veku 91 rokov

Russell Kirsch vynalezca pixelov a digitalnej fotografie
Zdroj: nist.gov

Smartfóny, televízie, počítače, elektronické billboardy, fotografie a desiatky až stovky ďalších obdobných zariadení a produktov, využívajú jeden spoločný komponent – pixely. Ide o najmenší adresovateľný prvok, ktorý tvorí so skupinou ďalších pixelov celý obraz.

„Čo by sa stalo, ak by počítače dokázali vidieť?“

Písal sa rok 1957, kedy Russel Kirsch, americký inžinier Národného úradu pre štandardizáciu USA vytvoril prvú digitálnu fotografiu, ktorá bola vytvorená zo stavebných blokov, ktoré boli nazvané pixely. Za týmto projektom stálo hľadanie odpovede na otázku „Čo by sa stalo, ak by počítače dokázali vidieť?“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kirsch túto novú technológiu prezentoval na fotografii nižšie, na ktorej je zachytený on, a jeho nedávno narodený syn. Fotografiu následne pomocou skenera a prvého programovateľného počítača v USA, preniesol na obrazovku počítača.

Russel-kirsch-fotografia ktoru preniesol do digitalne podoby-1
Zdroj: nist.gov

Ide tak o prvú digitálnu fotografiu, ktorá zaviedla pojem pixel. V porovnaní so súčasnými počítačmi, išlo samozrejme o veľmi nekvalitnú fotografiu v digitálnej podobe. Písal sa však rok 1957, ktorý bol prvým rokom, kedy sme mohli vidieť na obrazovke počítača fotografiu.

prva digitalna fotografia na svete_russel-kirsch
Zdroj: nist.gov

Výsledok svojej práce a vedeckého tímu následne prezentoval v štúdii „Experimenty so spracovaním obrazových informácií pomocou digitálneho počítača“. Štúdia je dokonca dostupná aj v dnešných dňoch. Pozrieť si ju môžete na tomto odkaze.

Vynález, ktorý viedol k ďalšiemu problému

Ako to už býva zvykom, tak vyriešenie jedného problému vedie hneď k ďalším. Jedným z tých „naj“ bol nedostatok pamäte v počítačoch. Tie totiž v porovnaní s dnešnými úložnými diskami, nedokázali ukladať tak veľké množstvo dát. To je aj dôvod, prečo fotografia vyššie po prenesení do digitálnej podoby, nie je celou. Jednoducho počítač nemal dostatok úložného priestoru, aby mohla byť prenesená celá do digitálnej podoby.

Podľa aktuálnych správ, na ktoré upozorňuje portál gizmodo.com, nás mal v priebehu utorka opustiť vo svojom dome v meste Portland, v štáte Oregon vo veku 91 rokov.

Zdroj fotografií: nist.gov

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre