ANDROIDNávodySpravodajstvo

Optimalizujte si RAM a úložný priestor vo Vašom Android smartfóne, aby ste z neho vyťažili čo najviac!

Pozrite sa ako optimalizovať Váš Android smartfón z pohľadu spotreby RAM pamäte a ako si prečistiť úložný priestor vo Vašom zariadení.

Máte starší Android telefón alebo zariadenie z  kategórie „budgetových“ smartfónov, ale aj napriek tomu by ste chceli z neho vyťažiť čo to dá? Nuž, výkon smartfónu Vám nafúknuť nevieme, ale vieme Vám minimálne pomôcť s tým, aby ste zo svojho zariadenia vyťažili čo najviac. Poďme sa pozrieť nižšie na možnosti ako optimalizovať operačnú RAM pamäť a úložný priestor Vášho smartfónu.

Ako manažovať RAM pamäť a úložný priestor v  Android smartfónoch

Väčšina súčasných smartfónov z  kategórie mid-range  zariadení disponuje operačnou pamäťou 4GB RAM, prípade viac. High-end zariadenia, tie majú častokrát 6 až 12GB RAM. V oboch prípadoch sa pravdepodobne nestretne s potrebou optimalizácie RAM pamäte. Jedná sa totiž o dostatočnú hodnotu, ktorá používateľom smartfónov umožňuje v podstate vykonávať hocijaké úlohy, až na niekoľko málo výnimiek. Avšak v prípade  ak disponuje menšou RAM pamäťou, tak tento článok môže byť pre Vás prínosným. Druhým častým kameňom úrazu býva úložný priestor. Tento problém sa týka však všetkých používateľov, a to bez ohľadu na to či máte úložný priestor o kapacite 32GB, 64GB, 128GB prípadne viac. S väčšou pamäťou totiž ide ruka v ruke aj napríklad  vyššia kvalita fotografií, videí a podobne, čo sa odzrkadľuje aj na veľkosti ukladaných dát.

Koľko RAM pamäte potrebujete?

Koľko RAM pamäte v  skutočnosti potrebujete? Skvelá otázka, na ktorú s veľkou pravdepodobnosťou (nepriamo) poznáte odpoveď aj Vy sami. Chcete s telefónom behať po internete, Facebookovať, sem tam si pozrieť nejaké video a podobne? Tak v tomto prípade jej nepotrebujete veľa. Bohato Vám postačí smartfón s 2-3GB RAM. Ak však chcete aktívne hrať novšie hry (napr. PUBG, Call of Duty Mobile,…) alebo využívať aplikácie s rozšírenou realitou, tak odporúčame sa pozerať po smartfóne s minimálne 4GB RAM a viac.

Asus Rog Phone 2
Zdroj: ASUS

Najprv zistíte kto je najväčším žrútom RAM pamäte

Prvým krokom, ako si odľahčiť smartfón od využívania RAM pamäte by malo byť zistiť, aké aplikácie Vám ju reálne spotrebovávajú najviac. Kto je „najväčším“ žrútom môžete zistiť pomocou Nastavení telefónu. V  prípade verzie Androidu 6 a 7 túto možnosť nájdete priamo v sekcii Pamäť. V prípade novších verzií Androidu si budete musieť zapnúť vývojárske menu (otvorte sekciu Nastavení > O telefóne > Kliknite 7x rýchlo za sebou na zostavenie Buildu), v rámci ktorého nájdete následne možnosť priemernej spotreby RAM pamäte (Vývojárske menu nájdete Nastaveniach telefónu > Ďalšie nastavenia).

Nahraďte žrútov RAM pamäte alternatívnymi aplikáciami

Vo väčšine prípadoch sú najväčšími žrútmi RAM pamäte aplikácie ako Youtube, Gmail, Chrome a  samozrejme hry. Vedeli ste však, že existujú odľahčené „GO“ verzie tých najpopulárnejších aplikácií? Nižšie Vám dávame do pozornosti odľahčené verzie aplikácií pre tie najpoužívanejšie služby, pri ktorých nie len ušetríte RAM, ale aj úložný priestor.

Gmail Go
Gmail Go
Developer: Google LLC
Price: Free
Files von Google
Files von Google
Developer: Google LLC
Price: Free
YouTube Go
YouTube Go
Developer: Google LLC
Price: To be announced
Google Maps Go
Google Maps Go
Developer: Google LLC
Price: Free
Facebook Lite
Facebook Lite
Developer: Facebook
Price: Free

Potrebujete všetky dáta a  aplikácie vo Vašom smartfóne?

Skvelým nástrojom ako prečistiť Vaše dáta v  smartfóne je aplikácie Files od spoločnosti Google. Nejedná sa totiž len o prehľadného správcu úloh, ale aj o šikovný nástroj ako zistiť duplicitný obsah vo Vašom smartfóne, ako identifikovať obsah, ktorý máte synchronizovaný v cloude (pozn. redakcie: v službe Google Drive), ako identifikovať aplikácie, ktorých ste sa ani po dlhšiu dobu ani „nedotkli“, či ako odstrániť stiahnuté súbory zo smartfónu, ktoré častokrát ležia „zabudnuté“. Po otvorení aplikácie sa stačí prekliknúť do položky Vyčistiť, v rámci ktorej si môžete prostredníctvom pár kliknutí spraviť poriadok s dátami a aplikáciami nahranými vo vašom Android smartfóne, ktoré reálne nepotrebujete, resp. ich nevyužívate.

Google Files aplikacia
Zdoj: Vosveteit.sk
Files od Googlu
Files od Googlu
Developer: Google LLC
Price: Free

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close