SpravodajstvoZariadenia

Oplatí sa nákup smartfónov počas Black Friday? Pozrite sa na dôvody pre a proti nákupu v tomto období

Nákup smartfónov a zariadení počas Black Friday sa nie vždy oplatí. Pozrite sa na dôvody, prečo to tak je a kedy je na to najlepšie obdobie.

Čierny piatok alebo teda Black Friday pozná snáď každý. Ide o obdobie najväčšieho nákupného šialenstva v roku pred Vianocami, o ktorom sa učia i deti na základnej škole. Ceny produktov by mali v tomto období atakovať svoje minimá i keď nákup zariadení počas Black Friday je celkom diskutabilný. Skutočne ceny smartfónov a zariadení v tomto období klesajú natoľko, aby pre nás boli výhodné? A je obdobie mesiaca november ideálne pre kúpu nového smartfónu? Pozrite sa s nami na dôvody pre a proti nákupu smartfónov a elektroniky počas najväčšieho nákupného šialenstva v roku.

Skutočne ceny klesajú tak, ako by mali?

Najväčším lákadlom pre nákup smartfónov a ostatných zariadení počas Black Friday je pokles cien. Je však tento pokles cien definitívny? A nejde len o umelé zníženie cien? Pre porovnanie cien sme sa pozreli hneď na niekoľko zariadení a výsledkom sme zistili, že zníženie cien počas Black Friday naozaj funguje. Pred takýmto znížením ceny však v niektorých prípadoch v novembri pred najväčším šialenstvom nastáva mierne zdraženie cien produktov.

Výsledná cena počas Black Friday a po ňom je v konečnom dôsledku častokrát ešte vyššia, ako tomu bolo napríklad v októbri, teda mesiac pred touto nákupnou horúčkou. Skvelým nástrojom, ako môžete zistiť, či sa tento problém netýka i vášho produktu, ktorý plánujete kúpiť, je sledovanie priemernej ceny prostredníctvom platformy Heureka.sk, kde sa viete pozrieť na dlhodobý vývoj ceny.

Vyvoj ceny Samsung Galaxy A32
Zdroj: Heureka.sk / vývoj ceny smartfónu Samsung Galaxy A32

Naopak skutočné zlacnenie produktov a ideálnym časom pre nákup zariadení vychádza až na mesiac január, teda až obdobie po Vianociach.

uzamknuty smartfon
Zdroj: unsplash.com (Youssef Sarhan)

Black Friday má navyše i nešťastné načasovanie

Samozrejme, že sa obdobie tejto nákupnej horúčky odvíja od obdobia Vianoc. No nič to nemení na fakte, že sa väčšina lepších a vlajkových smartfónov predstavuje v období decembra, prípadne počas prvého kvartálu v roku, ak teda nerátame niektoré výnimky. Na mieste je teda i úvaha, či si vlastne nekupujeme už „zastaralé“ zariadenia, ktoré možno o pár týždňov získajú vylepšené verzie a vlastne i novú generáciu smartfónov. Rovnako treba uviesť, že spolu s predstavením nových modelov smartfónov, cena predošlých generácií klesá.

Samozrejme, že niektoré spoločnosti predstavujú smartfóny i ku koncu roka, teda tesne pred Black Friday. Tých sa však väčšinou veľké zľavy netýkajú a takéto zariadenia si udržujú svoju pôvodnú uvádzaciu cenu. V konečnom dôsledku nám ani z tohto dôvodu nedáva nákup smartfónov v tomto období zmysel.

Smartfon_kamerovy modul
Zdroj: unsplash.com (Mateusz Tworuszka)

Zľavy počas tohto obdobia však majú svoje opodstatnenie

Okrem toho, že sa nám predajcovia snažia vypredať svoje zásoby a ponúknuť nám takmer všetko, čo na svojich skladoch majú, vieme sa na najväčší nákupný sviatok roka pozrieť aj z druhej strany. Kúpa smartfónov a elektroniky pred Vianocami je ideálnym spôsobom, ako obdarovať svojich blízkych. Nemusíme sa však pozerať len na ceny u slovenských predajcov a obzory si môžeme rozšíriť i o zahraničné a čínske eshopy, ktoré prinášajú i zľavové kupóny, s ktorými je cena počas Black Friday ešte nižšia.

Pri výbere nového smartfónu si však nezabudnite riadne pozrieť i jeho špecifikácie, aby ste si nekúpili „nepoužiteľné“ zariadenie. Ich cenu vám tiež odporúčame monitorovať z dlhodobého hľadiska, aby ste si nekúpili vami vybraný produkt za vyššiu cenu s „falošnou akciou“.

Nakupujete smartfóny a elektroniku pre svojich blízkych na Vianoce? A využívate zľavy počas Black Friday? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close