BezpečnosťSpravodajstvo

Opäť sme naleteli! Facebookom sa šíri ďalšia podvodná súťaž, ktorú už zdieľalo takmer 2-tisíc Slovákov!

Pozor, nezdieľajte s nikým vaše platobné informácie z bankových kariet a to ani pod záštitou, že ste dačo vyhrali!

Začiatkom tohto týždňa sme vás upozorňovali na podvody spojené so službou WhatsApp, kde sa útočníci snažia získať kontrolu nad účtom používateľa. Útok zo strany podvodníkov je o to sofistikovanejší, že sú do neho zapojené aj kontakty používateľov, hoci o tom nevedia. Druhým dychom však treba povedať, že útok je namierený (zatiaľ) na globálnych používateľov. Mohlo by to preto vyzerať tak, že o slovenské € útočníci nemajú záujem. Opak je však pravdou!

Pozor na podvodnú Facebookovú stránku. Svoje bankové údaje s nikým nezdieľajte!

Polícia SR prostredníctvom svojej Facebook stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňuje na podvodnú súťaž pod záštitou Facebook stránky „Vyhraj dnes“.

Konkrétne píše o tom, že stránka organizuje fiktívne súťaže, ktorých cieľom je získať od používateľov, ktorí sa zapoja do súťaže, čísla z platobných kariet. 

„POZOR, POZOR, POZOR! MÁME TU ĎALŠIU PODVODNÚ STRÁNKU ⚠ Prostredníctvom fiktívnych súťaží si od vás pýtajú čísla bankomatových kariet, nekomunikujte s nimi a nezapájajte sa do „súťaže““ píše Polícia SR.

Facebook_podvodna sutaz_Vyhraj dnes
Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Hoci ako môžete vidieť vyššie, tak súťaž na prvý pohľad vyzerá vskutku lákavo, tak skutočnosť je úplne iná. Rovnako po otvorení komentárov k danej súťaži, možno čítať reakcie nahnevaných používateľov.

Podvodna sutaz_vyhraj dnes_2
Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Vo všeobecnosti vám odporúčame nezdieľať s nikým vaše platobné údaje, v inom prípade môžu byť zneužitými. Obzvlášť v prípade súťaži. Žiaden prevádzkovateľ súťaže nepotrebuje k tomu, aby vám odovzdal výhru, platobné údaje z karty.

Hoci sa môže zdať, že ide o jasný podvod a nikto na neho nemôže naletieť, tak skutočnosť je iná. Najme v prípade starších osôb, napríklad dôchodcov, ktorí nemajú tak bohaté skúsenosti s internetom. Čoraz častejšie sa však na tento typ súťaži nechajú nachytať aj mladšie ročníky. Ako môžete vidieť vyššie, tak súťaž mala doposiaľ viac ako 1-tisíc reakcií, viac ako 1,3-tisíc komentárov, či takmer 2-tisíc zdieľaní. Hovoríme tak o veľkom kvante používateľov, ktorí nejakým spôsobom interagovali so súťažou, pričom súťaž je aj naďalej aktívnou a šíri sa ďalej.

Ak môžete, tak určite upozornite staršie osoby vo vašom okolí, aby sa vyhýbali pochybným súťažiam, ako je táto.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close