Okrem astronomickej sumy sa vesmírni cestovatelia musia pripraviť aj na isté skryté nebezpečenstvá

Hoci vesmírna turistika nebude lacnou záležitosťou, tak aj napriek tomu so sebou prináša viacero rizík ako aj diskomfort.

vesmirna turistika
Zdroj: flickr.com (Jenni Konrad), úprava Vosveteit.sk

Vedci varujú záujemcov o  vesmírny turizmus pred podceňovaným rizikom. Cesta do vesmíru by pre turistov mohla znamenať nebezpečenstvo v podobe nepríjemných bacilov a baktérií.

NASA ako i  Rusko chcú ubytovať turistov na Medzinárodnej vesmírnej stanici – ISS čo najskôr. Výskumníci však varujú, že napríklad systém pitnej vody na stanici obsahuje baktérie, ktoré síce neohrozujú zdravých astronautov, ale môžu byť nebezpečné pre ľudí so slabšími imunitnými systémami. Biofilm vo vodných potrubiach je zmes bakteriálnych druhov, ktorú môžeme bežne nájsť na vnútornej stene kanalizačných potrubí alebo kvetinových váz. Pričom baktérie neboli iba vo vode, ale aj v ostatných priestoroch stanice.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Záujemcovia si budú musieť za skromné podmienky poriadne zaplatiť

Od roku 2000 navštívilo ISS viac ako 200 ľudí a  preto sa imunitný systém kozmickej lode v priebehu času oslabuje. Čím viac ľudí tam chodí, tým je väčšia pravdepodobnosť infekcie. Zistená baktéria Staphylococcus aureus môže spôsobiť nebezpečné infekcie a takisto baktérie skupiny Enterobacter, ktoré sa vyskytujú v ľudskom čreve, môžu viesť k ochoreniam. Už v minulosti našli vedci na ISS mnoho bakteriálnych kmeňov, ktoré boli rezistentné na antibiotiká a niektoré podmienky vo vesmíre, ako napríklad beztiažový stav, môžu prispieť k vzniku takejto odolnosti.

ISS vesmirna stanica
Zdroj: flickr.com (Chris D 2006)

To však nie je ani zďaleka všetko, s  čím sa budú musieť vesmírni turisti vysporiadať. Súčasťou prežitia na Medzinárodnej vesmírnej stanici je napríklad aj dodržiavanie pitného režimu a to pitím moču, ktorý samozrejme predtým podstúpi niekoľko fázovú filtráciu. S takýmto spôsobom života vo vesmíre sa americkí astronauti musia bežne vysporiadať. „Chutí to ako balená voda,“ povedal Layom Carter, manažér subsystému vody pre ISS v Marselovom vesmírnom letovom centre spoločnosti NASA. „Pokiaľ dokážete psychologicky prekonať bod, že je to recyklovaný moč a kondenzát, ktorý vychádza zo vzduchu…“. Pod kondenzátom možno rozumieť zhromaždený dych a pot posádky či odtok zo sprchovania. Nuž, nič  bežné čo pijeme.

Navyše si za takýto „prepych“ vesmírni nadšenci poriadne zaplatia, pretože podľa plánov NASA by cena za prenocovanie vo vesmíre mala byť asi 35 000 dolárov a  za príchod a odchod zo stanice budú musieť zaplatiť ďalších viac ako 50 miliónov dolárov.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre