fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Okolo Zeme preletí potenciálne nebezpečný asteroid. Stane sa tak už v najbližšiu nedeľu

Pri aktuálnom prelete nám našťastie nič nehrozí. Neskôr však preletí nebezpečne blízko Zeme

Obrovský asteroid pomenovaný (153201) 2000 WO107 preletí v priebehu najbližších dní v blízkosti Zeme. Stane sa tak už koncom novembra, konkrétne v najbližšiu nedeľu.

Asteroid by podľa zistení mal dosahovať šírku niekde medzi 370 metrami až 820 metrami. Inými slovami, ide o poriadnu kus skaly, ktorý by v prípade kolízie mohol spraviť škody nevídaných rozmerov. Konkrétne hovoríme o krátery o šírke približne do 2-kilometrov. Sila nárazu by tak bola schopnou vymazať zo zemského povrchu menšie mesto. Len pre zaujímavosť, skala je širokou približne ako ikonický dubajský mrakodrap Bujr Khalifa, ktorý je od roku 2009 najvyššou budovou na svete.

Vráťme sa však späť k téme. Ak výpočty NASA sú presnými, tak asteroid by sa mal pohybovať rýchlosťou približne 25,07 km/s. Ďalej treba dodať, že preletí popri Zemi vo vzdialenosti rovnajúcej sa vzdialenosti približne 11-krát väčšej, ako je od nás vzdialený Mesiac. Znamená to, že prelet asteroidu by nás nemal reálne ohroziť, našťastie. NASA vo všeobecnosti označuje asteroidy za nebezpečné, ktoré sa dostanú do vzdialenosti 0,05au, čo je približne 7,48-milióna kilometrov pričom priemer musí mať aspoň 150 metrov.

Nižšie si môžete pozrieť podobný asteroid, ktorý preletel v minulosti okolo Zeme. Ide konkrétne o animáciu radarových snímok asteroidu 2015 HM10, ktorý obiehal okolo Zeme 7. júla 2015. Asteroid s veľkosťou od 40 do 80 metrov bol v čase pozorovaní približne 440 000 kilometrov od Zeme (pozn. redakcie: animáciu vytvorilo NASA / JPL-Caltech / NRAO / AUI / NSF).

Prelet asteroidu (153201) 2000 WO107 okolo našej Zeme bude viditeľný už prostredníctvom amatérskych ďalekohľadov.

Asteroid sa neskôr vráti. Prelet okolo nás už však nebude tak bezpečným

Aktuálny prelet asteroidu vzhľadom na  vzdialenosť nebude pre nás znamenať veľké riziko. Nebude to však jediná „návšteva“ Zeme. S asteroidom sa stretneme ešte niekoľkokrát v budúcnosti. Pôjde napríklad o roky 2040, 2093, či 2140. Práve posledný spomínaný prelet okolo Zeme bude vcelku nebezpečným. Ak sú výpočty astronómov správne, tak preletí popri nás v približne polovičnej vzdialenosti, ako je od nás vzdialený Mesiac, ktorý je od Zeme vzdialený približne 380-tisíc kilometrov.

Zdroj: arthsky.org

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close