Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Okolo Zeme preletel minulý týždeň asteroid. Vedci zistili, že má svoj vlastný mesiac

Asteroidy sa kvôli svojej malej veľkosti ťažko pozorujú. Tento preletel popri nás relatívne blízko

Veľký asteroid preletel minulý týždeň popri Zemi. Kus vesmírnej skaly s názvom BX12 bol pod podrobným pozorovaním. V priemere mal do 450 metrov a pohyboval sa rýchlosťou 90-tisíc km/h. Popri našej Zemi preletel 3. februára vo vzdialenosti 4.3 miliónov kilometra.

Ako preletel popri našej planéte, stihli astronómovia urobiť fotku, na ktorej si všimli niečo zaujímavé. Asteroid nebol sám. Popri ňom letel jeho vlastný mesiac, ktorý mal v priemere len 70 metrov. Dva pozorovania, vykonané 23 hodín od seba, naznačujú, že asteroid a mesiac majú vzájomnú obežnú dobu od 45-50 hodín.

„Satelit má veľkosť približne 70 metrov a nachádza sa vo vzdialenosti 360 metrov od telesa, ktoré obieha. Jedno obehnutie vykoná za 49 hodín, alebo menej,“ písalo sa vo vyjadrení astronómov.

Nie je nezvyčajné, že asteroidy majú svoje vlastné mesiace, dokonca také prípady môžeme nájsť aj v našom hlavnom asteroidovom páse. Asteroidy sa však ťažko pozorujú, preto o nich častokrát nemáme úplné informácie.

Zatiaľ nevieme ani to, ako asteroidy k mesiacom prichádzajú. Môžu vznikať spolu, ako páry binárnych hviezd, alebo si môže asteroid nejaký mesiac „ukradnúť“. BX 12 je členom skupiny asteroidov Apollo, ktoré preletia popri Zemi a namieria si to k Marsu. V júni tohto roku popri červenej planéte preletí aj tento asteroid a ku našej Zemi sa vráti v rokoch 2022 a 2024. Tak blízko sa však nedostane za ďalších 90 rokov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close