Okolo pristávacieho modulu InSight sa na Marse premleli tisíce púštnych tornád

Pristávací modul InSight priniesol za prvý rok množstvo dát. Okolo modulu sa údajne prehnali tisíce púštnych tornád, ktoré zmietajú povrch Marsu.

Mars
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill)

Pristávací modul americkej vesmírnej agentúry NASA, InSight je na povrchu Marsu už takmer rok. Vďaka dátam, ktoré poskytol už bolo vydaných niekoľko vedeckých prác. Hlavnou úlohou modulu je totižto skúmať procesy, odohrávajúce sa pod povrchom planéty. Na to používa hneď niekoľko seizmických zariadení.

Najnovšie informácie sa však týkajú atmosféry a počasia na tejto červenej planéte. Niektoré nie sú vôbec prekvapujúce, napríklad výrazné zmeny teplôt, ktoré sú drastickejšie, než u nás na Zemi. Môže za to tenká atmosféra Marsu, ktorá sa zohreje a aj ochladí oveľa rýchlejšie. Taktiež sa modulu podarilo objaviť vlny gravitácie v kvapalinách, ktoré vznikajú, keď sa kvapaliny snažia dosiahnuť rovnovážny stav. Tím vedcov si všimol nečakané podobnosti medzi atmosférickými turbulenciami Zeme a Marsu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Taktiež sa im podarilo zachytiť infrazvukové frekvencie, no tento objav ich nijak nezaskočil. Ide o nízkofrekvenčné vlny, ktoré nedokáže ľudské ucho počuť. Ležia pod hodnotou 10 Hertzov.

„Predpokladali sme, že infrazvuk existuje, no toto je jeho prvé pozorovanie. Je pre nás stále záhadou, čo spôsobuje signály, ktoré sme počuli, no budeme pátrať aj naďalej,“ hovorí autor štúdie, Don Banfield.

InSight taktiež zaznamenala tisícky púštnych tornád počas svojho roku na planéte, no nikdy ich priamo nezachytil na kamere. Tím videl výsledky meraní, dokonca sa aj snažil zachytiť nejaké na kameru, no doteraz nemali šťastie. Nielen že pristávací modul často meria atmosférické podmienky vo svojom okolí, krátko po jeho príchode dokonca prečkal aj jednu z marťanských búrok. Ide o rozsiahly fenomén, ktorý často naberie globálny charakter.

Mars
Búrka na Marse. Zdroj: ESA

Medzi novšie objavy patrí tiež zvláštna nočná žiara, ktorá sa odohráva vo vrchnej atmosfére planéty. Počas svojej krátkej služby sa jednalo o naozaj bohatú nádielku informácií a vedci sa tešia, aké tajomstvá sa im ešte podarí odkryť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre