Okolo našej susedskej hviezdy obieha planéta, ktorá sa veľkosťou podobá na Zem

Vedci objavili pomocou satelitu TESS novú exoplanétu, ktorá sa veľkosťou ponáša na našu Zem. Planéta poskytne vedcom ideálne podmienky na jej prieskum.

Exoplaneta
Zdroj: flickr.com (Hubble ESA) (CC BY 2.0)

Vedci našli pri našom hviezdnom susedovi planétu, ktorá je svojou veľkosťou len o kúsok väčšia ako naša Zem. Obieha okolo červeného trpaslíka, čo je malá, relatívne chladná hviezda. Jedná sa o dokonalého kandidáta na skúmanie malých, kamenistých planét.

Satelit od americkej NASA s názvom Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) sa zameral na skúmanie ťažko viditeľných, drobných planét veľkosti Zeme, ktoré bývajú z veľkého percenta zložené z kameňa. Takéto planéty obyčajne nenájdeme pri hviezdach, ktoré sú dosť jasné na to, aby nám poskytli možnosť planétu bližšie preskúmať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci je pre nás neobývateľná, vedcom poskytne cenné informácie

Preto je objav novej exoplanéty výnimočný. Tá nesie názov GJ 1252 b a našli sme ju pri hviezde GJ 1252. Tá je od nás vzdialená 66 svetelných rokov. Planéta obehne svoju materskú hviezdu raz za 12 hodín. Pri hviezde sa nachádza veľmi blízko, čo znamená, že je pre nás neobývateľná. Taktiež je „pólovo uzamknutá“, čo znamená že jedna strana je vždy otočená smerom ku hviezde, zatiaľ čo na tej druhej bude stále tma.

Blízka obežná dráha planéty je pre vedcov atraktívna z úplne iného dôvodu. Nachádza sa pri nás relatívne blízko, čo umožňuje vedcom detailné preskúmanie jej vlastností. Taktiež vďaka jej rýchlej obežnej dráhe sa neustále dostáva medzi objektívy teleskopu a jej materskú hviezdu. Práve v tejto polohe dokážu vedci zistiť, či má planéta atmosféru, prípadne z čoho sa skladá.

Pri hľadaní mimozemského života sa musia vedci zamerať práve na takýto druh planét. Obežná dráha a blízkosť GJ 1252 b im umožňuje spraviť detailnú charakteristiku planéty, ako prvej exoplanéty vôbec. V pláne majú zamerať sa na ďalšie podobné planéty a zistiť, ako sú vo vesmíre rozšírené. Ich úlohou je prísť na to, či je Zem jedinečnou planétou, a ostatné sú pustiny, ako napríklad Venuša, či Mars, alebo sa v kozme nachádza oveľa viac „Zemí“ než si myslíme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre