Odvrátená strana Mesiaca by mohla zohrať kľúčovú úlohu pri pátraní po mimozemskom živote

S príchodom programu Artemis sa rozpráva aj o začiatku takzvanej lunárnej astronómie

Za menej ako štyri roky sa americká vesmírna agentúra NASA pokúsi vrátiť ľudí na Mesiac, v rámci svojho nového programu Artemis. Píše portál Universe Today.

Vesmírna agentúra plánuje po úspešnej misii pracovať aj na konštrukcii prvej mesačnej vesmírnej stanice, Gateway, ktorá výrazne uľahčí prepravu z a na povrch Mesiaca. S trvalou ľudskou posádkou na našej prirodzenej družici sa zároveň otvoria nové možnosti vesmírneho výskumu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príkladom je rádiová astronómia, ktorá by fungovala na odvrátenej strane Mesiaca. Výhodou je, že výsledky by neboli ovplyvnené rádiovým rušením, ktoré je u nás na Zemi. Rádiové teleskopy na odvrátenej strane Mesiaca by mohli pomôcť aj v pátraní po mimozemskej inteligencii.

V novej štúdii sa tím vedcov vedený Ericom J. Michaudom pozrel na výhody, ktoré boli známe už od čias programu Apollo. Záujem o rádiovú astronómiu z mesačného povrchu sa objavil opäť a to okolo roku 2000. V tom období sa hovorilo aj o ďalších plánoch poslať ľudí na Mesiac, v rámci programu Constellation. Tie sa však neuskutočnili a s príchodom programu Artemis sa objavuje ďalšia šanca.

„Je urgentné založiť na odvrátenej strane mesiaca rádiové teleskopy ešte predtým, než sa objaví problém, ktorý máme aj na obežnej dráhe Zeme. Je to rušenie, prichádzajúce z komunikačných satelitov,“ vyjadril sa pre Universe Today Dr. Pete Worden.

Šanca pre objavenie mimozemskej civilizácie?

Výhody lunárnej astronómie boli do detailu preskúmané. Jednou z nich je možnosť vykonať mimoriadne citlivé rádiové experimenty, ktoré sa zo Zeme vykonať nedajú. Lunárna astronómia je výhodná aj pre pátranie po mimozemskej inteligencii. Za najsľubnejšie signály považujeme tie, pomocou ktorých komunikujeme aj my, no má to jednu nevýhodu. Ak sa vykonávajú experimenty z povrchu Zeme, výsledky môžu byť výrazne skreslené.

Preto sú rádiové teleskopy na Zemi umiestnené v lokalitách, kde sa nachádza minimum „rádiového šumu.“ Odvrátená strana Mesiaca je ideálna najmä preto, že sa považuje za najtichšiu oblasť v Slnečnej sústave, čo sa týka rádiového šumu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre