SpravodajstvoVeda a výskum

Odvážna teória popisuje, ako by sa mohol život zo Zeme rozšíriť do vesmíru

Pár vedcov z Harvardu tvrdí, že je ich teória prehnaná, no nie nemožná

Astrofyzici z Harvardu predložili divokú teóriu o tom, ako sa mohol šíriť život naprieč vesmírom. Podľa ich slov sa pred miliardami rokov dostala do našej Slnečnej sústavy kométa, ktorá preletela nízko nad našou planétou, dosť nízko na to, aby „oškrela“ našu atmosféru, no dosť vysoko na to, aby dopadla na povrch ako ohnivá guľa.

Ako kométa preletela vrchnou časťou atmosféry, narazila na mikróby, ktoré lietali v atmosfére. Tieto mikróby dokázali prežiť náraz z ľadovou guľou a ocitli sa v póroch kométy, ktorá ich ochránila pred vesmírnou radiáciou. Kométa sa nakoniec od našej planéty vzdialila a opustila našu Slnečnú sústavu. Milióny rokov neskôr sa kométa dostala do inej sústavy, kde sa nachádzala ďalšia obývateľná planéta. Kométa do nej narazila a hŕstka mikróbov dokázala prežiť a položiť základy pozemského života na úplne inej planéte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o teóriu, ktorá nie je medzi ostatnými vedcami populárna

Ide o teóriu, ktorá nie je medzi ostatnými vedcami populárna, pretože je nespočetné množstvo dôvodov, prečo je nepravdepodobná. Vo výskume sa však Amir Siraj a Avi Loeb obraňujú, že je vysoko pravdepodobné, že sa prvá časť ich príbehu skutočne mohla odohrať. Tvrdia, že v histórii Zeme je viac než jeden prípad, kedy sa mikróby mohli dostať na prelietajúcu kométu. Pár vedcov zároveň tvrdí, že je pred nimi ešte veľa práce, vďaka ktorej by mohli podložiť svoje tvrdenia reálnymi dôkazmi.

Na druhú stranu tvrdia, že ich treba brať vážne.

„Chápeme, že naša teória môže byť prehnaná, no ľudstvo je neustále konfrontované s niečím, čo sa na prvý pohľad zdá byť nemožné. Nedokázali sme pochopiť ako môže Zem obiehať okolo Slnka a doteraz nechápeme kvantovú fyziku. Jedným z tých prípadov je aj naša teória, že život na iné planéty priniesla kométa,“ hovorí Amir Siraj.

Nejasná teória

Podporou tejto teórie môže byť aj fakt, že experimenty s raketami v 70. rokoch objavili kolónie baktérií vo vrchnej časti atmosféry. Dvojica vedcov sa taktiež opiera o fakt, že prechod komét našou sústavou sa z času na čas naozaj odohrá a kométy sú známe tým, že majú pórovitý povrch. Ten mohol baktérie ochrániť pred kozmickou radiáciou.

Astrofyzik Stephen Kane, z kalifornskej univerzity je najväčším skeptikom tejto teórie. Podľa neho sú pokusy z minulosti pochybné a hoci vieme, že baktérie dokážu vo vesmíre prežiť celé desaťročia, milióny rokov potrebných na cestu k inej obývateľnej sústave sú už veľa. Na druhú stranu boli preňho výpočty trajektórie kométy „veľmi zaujímavé.“

Dvojica vedcov sa poznámkam amerického astrofyzika nebránila, brala ich ako príležitosť pre ďalšie štúdium. Chcú zistiť, ako presne vyzerá biológia vo vrchných častiach atmosféry a ako by na ňu reagovali kométy. Podľa toho, ako reagujú baktérie na obežnej dráhe Zeme je možné, že sa nájde druh, ktorý by dokázal prežiť tvrdé podmienky vesmíru, no zatiaľ je čas pre všetkých vedcov, aby spoločne doplnili medzery v tejto teórii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close