HuaweiSpravodajstvo

Odstrihnutie Huaweiu od amerických operátorov bude stáť Američanov poriadnu kopu peňazí!

Sankcie voči spoločnosti Huawei majú negatívne dopady aj na amerických operátorov

Ešte začiatkom júla sme mohli čítať správy o tom, že FCC (Federálny úrad pre komunikáciu Spojených štátov) vydalo stanovisko, ktoré sa spoločnosti Huawei nebude páčiť. Dôvodom je, že Huawei spolu so ZTE boli označení za národné bezpečnostné riziko. V praxi sa to pretavilo do toho, že operátorom bolo zakázane čerpanie dotácií za účelom údržby ich infraštruktúry, na ktorej budovaní sa podieľali menovaní čínski giganti.

„…na základe drvivej váhy dôkazov predsedníctvo určilo Huawei a ZTE ako národné bezpečnostné riziko pre americké komunikačné siete – a pre našu budúcnosť 5G,“ povedal predseda FCC Ajit Pai. „Obidve spoločnosti majú úzke väzby na Čínsku komunistickú stranu a čínsky vojenský aparát…

Nebude to zadarmo

Portál engadget.com upozorňuje na postoje viacerých operátorov, ktorí nie sú s aktuálnou situáciou spokojní. Dôvodom je, že približne 50 operátorov v súčasnosti využíva v nejakej miere technológie Huaweiu a ZTE.

Podľa odhadov, náklady spojené s výmenou  „zakázanej technológie“ presiahnu astronomickú sumu. Odhaduje sa, že mobilní operátori budú musieť siahnuť hlboko do vreciek, stáť ich to totiž bude približne 1,8 miliardy dolárov.

Problémom nie sú tak ani veľkí operátori, ktorí si môžu dovoliť „vyhodiť z okna“ prostriedky, ale skôr tí malí, pre ktorých investície môžu byť ruinujúcimi. Jeden z malých operátorov v Oregone pre portál Verge v minulosti povedal, že do infraštruktúry investoval 500-tisíc dolárov, avšak výmena za alternatívneho dodávateľa ho bude stáť 1,5-milióna. Ide pritom o objem prostriedkov, ktoré nedokáže aktuálne vynaložiť, pokiaľ nedostane dotáciu zo strany štátu. Aktuálne však FCC nedostalo ešte potrebné prostriedky, ktoré by mohli ďalej distribuovať jednotlivým operátorom.

„Identifikáciou prítomnosti nezabezpečeného vybavenia a služieb v našich sieťach môžeme teraz pracovať na zabezpečení toho, aby sa tieto siete – najmä tie pre malých a vidieckych operátorov – spoliehali na infraštruktúru od dôveryhodných dodávateľov,“ uviedol Ajit Pai vo vyhlásení (ide o riaditeľa FCC). „Znovu dôrazne vyzývam Kongres, aby primerane financoval náhradu dopravcov za výmenu akéhokoľvek zariadenia alebo služieb, ktoré sú považované za hrozbu národnej bezpečnosti.“

Len pre zaujímavosť, nie tak dávno Huawei bol „vyradený z hry“ aj vo Veľkej Británii, kde odhadované náklady s prijatým opatrením sú v objeme 2-miliárd libier.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close