Rozhodli ste sa nezaočkovať svoje deti alebo seba? Podľa WHO ste jedna z najväčších zdravotných hrozieb

vakcina ockovania pexels-photo-415816
Zdroj: Pexels.com

Večná debata, dať sa zaočkovať alebo nie? Dnes existujú dve skupiny ľudí, jedni hovoria, že áno a tých je aktuálne väčšina. Druhá skupina zas hovorí, že nie. Totiž sú preukázateľné prípady kedy očkovanie malo negatívny vplyv na pacientov.

Tak ako každý rok tak aj tento WHO (The World Health Organization) publikovala výročné správy, ktoré hovoria o najväčších hrozbách z pohľadu zdravotníctva. Ako jednu z tých „naj“ hrozieb pokladajú rastúci odpor voči očkovaniu, ktorý radia vedľa Eboly či vedľa dopadov znečistenia ovzdušia na ľudský organizmus.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Váhanie v očkovaní – neochota alebo odmietnutie očkovania napriek dostupnosti očkovacích látok – hrozí, že zvráti pokrok, ktorý sa dosiahol pri riešení chorôb, ktorým možno predchádzať,…“ napísala skupina. „Očkovanie je jedným z nákladovo najefektívnejších spôsobov, ako sa vyhnúť chorobe – v súčasnosti zabraňuje 2-3 miliónom úmrtí ročne a ďalších 1,5 milióna ľudí by sa mohlo smrti vyhnúť, keby sa globálne pokrytie očkovania zlepšilo.“

Ľudia sa odmietajú očkovať. Dôvodov je viacero

WHO hovorí, že dôvody odmietnutia očkovania sú zložité. Hovorí napríklad o problematickom prístupe k očkovacím látkam tak aj o dôvere k očkovaniu, ktorá býva častokrát kľúčovým faktorom.

Na druhej strane dodáva, že dôležitú úlohu zohrávajú zdravotnícki pracovníci, najmä tí, ktorí žijú v rôznych komunitách. Totiž oni sú najdôveryhodnejším poradcom ovplyvňujúcim rozhodnutie ľudí či sa zaočkovať alebo nie.

V každom prípade v mnohých komunitách a to nie len vo rozvojových krajinách, ale aj vo vyspelom svete sa mnoho ľudí hlási k rôznym svetonázorom, ktoré hovoria o škodlivosti očkovania. Pričom možno povedať, že trend odporocov k očkovaniu nie je vôbec na ústupe, ba naopak. Neodškriepiteľnou pravdou je, že existuje viacero prípadov s negatívnym dopadom poskytnutia liečivej látky. Otázkou však ostáva či rôzni lídri, ku ktorým títo ľudia vzhliadajú nevyužívajú tieto ojedinelé prípady k šíreniu falošných správ a hoaxov. Totiž dôležité je sa pozerať aj na opačnú stranu, a to koľko ľudí vďaka očkovaniam bolo zachránených.

Zdroj: Futurism.com 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre