fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Odkiaľ fúka solárny vietor? Astronauti na Mesiaci musia rátať s novou hrozbou

Výskumy potvrdili, že ochranná vrstva Zeme nie je pri Mesiaci až taká účinná, ako sme si doposiaľ mysleli

Zistiť odkiaľ vietor fúka nabralo pre astronautov nový význam. Hovoríme predovšetkým o astronautoch, ktorí v najbližších rokoch poletia na Mesiac. Vedci pomocou dát z niekoľkých misií zistili, že vysokorýchlostné častice v solárnom vetre dokážu pohnúť s chvostom zemskej ochrannej vrstvy, magnetosféry.

Tento pohyb môže chvost stiahnuť do takej miery, že Mesiac ostane nechránený pred potenciálne nebezpečnými nabitými časticami. Objavila sa tak nová prekážka, s ktorou musia vedci počítať pri plánovaní budúcich misií. Solárny vietor sa skladá z častíc s vysokou energiou, ktoré môžu poškodiť satelity a zanechať aj následky na ľuďoch, ktorí sa vo vesmíre nachádzajú. Zem je chránená magnetosférou, avšak Mesiac z nej pravidelne vychádza, píše NASA.

Nápor solárneho vetra

Vedci totiž zistili, že aj relatívne blízko pri Zemi, vo vzdialenosti Mesiaca (pozn. redakcie: 384-tisíc km), magnetosféra pod vplyvom solárneho vetra veje, pdobne ako zástava vo vetre. Počas zvýšenej solárnej aktivity môže Slnko vyslať našim smerom oveľa silnejšie prúdy. Tie majú dostatočný tlak na to, aby dokázali zmeniť tvar našej magnetosféry. Ak je šok z nárazu dostatočne silný, môže našu ochrannú vrstvu posunúť do takej miery, že Mesiac ostane odhalený.

V roku 2012 mohlo viacero sond pozorovať dôsledky silného solárneho vetra, narážajúceho na magnetické pole Zeme. Na zábere môžete vidieť silný solárny vietor, ohýbajúci chvost magnetosféry. Počas polhodinového okna bol povrch Mesiaca vystavený solárnemu vetru hneď niekoľkokrát. Nový výskum ale hovorí, že k odkrytiu našej prirodzenej družice môže dôjsť aj v prípade že solárny vietor udrie na našu magnetosféru zo strany. Odkrytie Mesiaca by tak mohlo prebiehať oveľa častejšie, než si vedci mysleli.

S blížiacim sa programom Artemis, ktorý na povrch Mesiaca opäť vráti astronautov, musia vedci rátať s novou hrozbou, ktorá by mohla v prípade vážnej solárnej búrky poškodiť elektroniku a ohroziť astronautov na povrchu Mesiaca.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close