Odborníci identifikovali najväčšiu hrozbu, ktorá plynie z AI technológie. Dnes ju tu už máme „v plienkach“!

Tím expertov z rôznych oblastí vyhodnotil tie najnebezpečnejšie zločiny, ktoré nás môžu čakať v spojitosti s AI technológiou

Robot AI technologia
Stephen Bowler/ Wikimedia Commons

Odborníci z rôznych sfér varujú, že sa ku nám blíži problém. Podarilo sa im vypichnúť 18 hrozieb, spojených s umelou inteligenciou, na ktoré by sme si mali dať v priebehu nasledujúcich 15 rokov pozor.

Najväčšou hrozbou podľa odborníkov bude DeepFake technológia, ktorá dokáže pomocou algoritmu imitovať tvár cudzieho človeka a vkladať mu do úst slova, ktoré nikdy nepovedal. Využívať sa môže napríklad na vytváranie politických prejavov, ktoré nikdy nezazneli, a tým pádom šíriť do sveta falošné správy. Táto technológia je dostupná už dnes a postupne sa jej darí ničiť dôveru ľudí. Píše o tom portál Inverse.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hrozba umelej inteligencie bude výraznejšia najme v budúcich rokoch, keď sa stanú technológie sofistikovanejšie a viac integrované do našich každodenných životov.

„Žijeme v neustále sa meniacom svete, ktorý pre nás vytvára nové možnosti, či už dobré, alebo zlé,“ varuje Shane Johnson, riaditeľ Dawesovho centra pre zločiny budúcnosti.

Ich úlohou je očakávať hrozby, ktoré by mohli prísť v budúcich rokoch, aby im dokázali zabrániť skôr, než naplno prepuknú. Ich odhady sú čisto hypotetické, avšak vychádzajú zo súčasných politických a technologických modelov. Aby boli ich odhady najpresnejšie, zavolali si na pomoc 14 akademikov, v príbuzných odvetviach, 7 expertov zo súkromného sektoru a 10 expertov z verejného sektoru.

Hrozba umelej inteligencie

Skupina 30 ľudí bola následne rozdelená do skupín a každá skupina dostala zoznam zločinov, ktoré sú úzko prepojené s využitím umelej inteligencie. Následne tím prikladal vážnosť týchto zločinov na základe 4 kategórií: Spôsobenej škody, možnému zisku, pravdepodobnosti uskutočnenia zločinu a podľa schopnosti útok odvrátiť. Podľa toho sa skupine vedcov podarilo odhaliť najnebezpečnejšie útoky, ktoré môžeme v priebehu 15 rokov čakať.

Ako už bolo spomenuté vyššie, ako najnebezpečnejšia forma zločinu bolo označené deepfake video.   Video vyššie zachytáva alternatívny prejav amerického prezidenta Nixona. Ten mal byť prednesený v prípade neúspechu misie Apollo. Video bolo vytvorené za pomoci technológie deepfake.

„Ľudia majú silnú tendenciu uveriť svojim vlastným očiam a ušiam, takže zvukovým a obrazovým dôkazom sa tradične pripisuje veľká viera (a často aj právna sila), napriek dlhej histórii fotografického podvodu,…“ hovorí Shane Johnson.

tabulka potencialnych hrozieb spojenych s AI technologiou
Zdroj: študia AI-enabled future crime

Tím expertov varuje, že deepfake videá môžu byť použité na oklamanie starších ľudí tým, že na videu bude podobizeň rodinného člena. Zároveň sa môžu deepfake videá použiť na imitáciu významnej politickej osobnosti a môžu tak zasiať nedôveru voči vláde. Experti varujú, že efektívna obrana proti deepfake videám môže byť len zmena v správaní ľudí.

Zdroj: štúdia  AI-enabled future crime

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre