Spravodajstvo

Od FaceMash až po Facebook. Pozrite si históriu najväčšej sociálnej siete na svete

História Facebooku: Pozrite si históriu najväčšej sociálnej siete na svete, ktorá vznikli v roku 2004 a bola postavená na základe sociálnej siete FaceMash.

Na Zemi by sme len ťažko našli človeka, ktorý nepozná sociálnu sieť Facebook. Jedná sa totiž o  službu, ktorú aktuálne využíva 2,3 miliardy aktívnych používateľov. Vedeli ste však, že prvý názov sociálnej siete, za ktorou stál Mark Zuckerberg, a zároveň ktorou bol Facebook inšpirovaný sa volal FaceMash? Nižšie sme pre Vás zmapovali históriu dnes najväčšej sociálnej siete na svete.

FaceMash, sociálna sieť o ktorej sa až tak nehovorí

S prvou sociálnou sieťou, od Marka Zuckerberga sme sa mohli stretnúť v  roku 2003. Rok na to bola predstavená sociálna sieť TheFacebook, konkréte vo februári 2004. V roku 2005 sociálna sieť bola opäť premenovanou, a to na meno Facebook, s ktorým sa stretávame dodnes. Nebolo to však zadarmo, doménu v tom čase vlastnila spoločnosť YOLPAT. Marka kúpa domény stála 200,000 dolárov.

Vráťme sa však k  počiatku sociálnej siete. Pôvodne Facebook fungoval úplne inak, ako ho poznáme dnes. Mark stránku vytvoril ako druhák na vysokej škole, pôvodne slúžila však na porovnávanie študentov, ktorí medzi sebou súperili – kto bol krajším. Používatelia porovnávali dve fotky žien bok po boku. Mimochodom, o túto službu bol veľký záujem. Stránka bola tak virálnou, že len za prvé 4 hodiny od spustenia služby bolo videných 22-tisíc fotografií. Neskôr ju však harvardskí administrátori, kde Mark študoval, po pár dňoch vypli. Kto vie ako by dnes vyzeral Facebook, ak by stránka nemala tak krátku životnosť.

Sociálna sieť TheFacebook následne vznikla na základoch FaceMash. Mark v tom čase hovoril, že „Face-book“, má obsahovať fotografie a  základne informácie. Dôvodom prečo sa pustil do programovania bolo to, že v tom čase neexistovala na Harvarde žiadna univerzálna online služba na distribúciu informácií. Všetko prebiehalo „starou“ papierovou formou.

„Každý hovoril veľa o  univerzálnej stránke Face-Book na Harvarde…. Nemyslím si však, že tákáto hlúposť by Univerzite mohla trvať vytvoriť niekoľko rokov. Ja to spravím za jeden týždeň.“, hovoril Mark začiatkom januára 2004.

Mark pri vytvorení „univerzálnej“ nástenky inšpiráciu hľadal práve v  službe FaceMash, kde sa naučil, že technológia potrebná na vytvorenie centralizovanej stránky je ľahko dostupná, a jej výhody sú obrovské.

Následne Mark so svojim priateľom Eduardom Saverinom investovali po 1000 dolárov do webu. Výsledkom bolo, že 4. februára spustili stránku Thefacebook.com.

Today in History- thefacebook.com was launched online in 2004 as a way for Harvard University students to connect with…

Zveřejnil(a) Facebook Education dne Neděle 4. února 2018

„Keď Mark dokončil stránku, povedal to niekoľkým priateľom … potom jeden z nich navrhol zaradiť stránku do e-mailového zoznamu Kirklandovho domu, ktorý mal približne tristo ľudí.“ Moskovitz ďalej spomína, že: „Do konca noci sme aktívne sledovali registračný proces. Do dvadsiatich štyroch hodín sme mali niekde medzi 1200-1500 registrovaných používateľov.“

Po 6. dňoch od spustenia stránky sa ozvali traja zástupcovia harvardskej univerzity, ktorý obvinili Marka z ukradnutie ich nápadu, aby vybudoval konkurenčný produkt.

Mark v  rámci roku 2014 získal aj kapitál od Peter Thiel vo výške 500 000 dolárov na rozvoj sociálnej siete výmenou za 10,2% podiel v spoločnosti. Jednalo sa o prvú investíciu z mimo prostredia spoločnosti, ktorá umožnila TheFacebooku raketový rast.

Mark neskôr so svojou stránkou expandoval na ďalšie univerzity. Celkovo ich bolo 21. V roku 2005 kúpil doménu Facebook.com. Koncom roka Facebook mal už viac ako 6 miliónov používateľov. Mark expandoval aj naďalej, svoje služby ponúkal viacerým korporačným klientom, vrátane spoločnosti Apple, Microsoft a  podobne. Zlomovým bol 26. september 2006, vtedy sociálnu sieť Facebook otvorili pre všetkých ľudí nad 13 rokov  s platnou e-mailovou adresou. Rok na to Facebook mal viac ako 100-tisíc registrovaných firemných stránok, prostredníctvom ktorých spoločnosti ponúkali svoje produkty, vďaka čomu rástli raketovým tempom. Hranicu 100-miliónov používateľov prekročili v roku 2008. V tom istom roku premiestnili sídlo svojej spoločnosti do Írska. Mimochodom, Facebook bol lokalizovaný na Slovensku od roku 2009. V tom isto roku bolo predstavené aj tlačidlo „Like“.

facebook like tlacidlo-1084449_960_720 (1)
Zdroj: Pixabay.com

V roku 2011 sa Facebook stal najväčšou spoločnosťou s hosťovanými fotografiami na svete (100-miliárd). V októbri 2011 Facebook používalo prostredníctvom mobilov približne 350 miliónov používateľov. V roku 2013 spoločnosť kúpila konkurenčnú sieť Instagram, ktorá sa stala súčasťou skupiny webov a služieb Facebooku. Rok 2016 bol ďalším významným rokom pre spoločnosť, presiahli hranicu 1 miliardy používateľov.

Súčasnosť

Dnes je sociálna sieť Facebook najväčšou sociálnou sieťou na svete. Aktívne Facebook používa približne 2,3 miliardy používateľov. Mnohí Facebook pokladajú za užitočný nástroj a iný zas za mocnú „zbraň“, s ktorou sa dá ovplyvniť verejné mienka. Facebook je totiž doslova zlatou studňou informácií (pozn. redakcie: pozrite si aké dáta o vás Facebook uchováva). Jeden z  popredných predstaviteľ spoločnosti, ktorý ju opustil ešte v roku 2007 dokonca aktívne bojuje za to, aby úrady „rozbili“ Facebook na menší, dôvodom je, že je príliš veľký.

Čo si o  Facebooku myslíte Vy? My sa priznáme, že ho využívame každý deň.


Zdrojom inoformácií pre písanie článku boli dobové články a Wikipedia.org.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
facebook História Facebooku

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi najväčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close