Oceány sa môžu ukrývať na planétach pod hrubou vrstvou ľadu: Čo to znamená pre život?

Odpoveď sa tak skoro nedozvieme, so súčasnou technológiou pod ľadovú vrstvu neuvidíme

Enceladus
Zdroj: YouTube(Seeker)

Kedysi sa predpokladalo, že voda je vo vesmíre veľmi vzácnou látkou, píše portál Universe Today. Pokroky v planetárnych vedách ale ukázali, že sa vedci mohli mýliť.

Voda je bežnou látkou, ktorá by sa mohla nachádzať aj na planétach, ktoré obiehajú ďaleko od svojej hviezdy. Háčik je v tom, že táto voda môže byť ukrytá pod hrubou vrstvou ľadu. Vedci zo Southwest Research Institute skúmajú, čo môže znamenať prebytok vody vo vesmíre pre život na iných planétach, či mesiacoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa súčasných poznatkov sa predpokladá, že život mohol začať pod vodou, v okolí geotermálnych ventilov, ktoré sa nachádzajú na dne oceánov a vypúšťajú do vody dôležité látky, ale aj teplo. V takomto prípade nie je život závislý na teple a energii, ktorú dodáva Slnko organizmom na povrchu. Vedci dokonca teoretizujú, že život by preto mohol vzniknúť aj v oceánoch, ktoré sa nachádzajú pod hrubou vrstvou ľadu.

Dr. Alan Stern tvrdí, že planéty, ktoré majú oceán pod ľadovou vrstvou, by mohli byť lepším miestom na život. Organizmy by boli chránené niekoľkokilometrovou vrstvou ľadu pred katastrofickými udalosťami, ako napríklad náraz meteoritu. Stern zároveň dodáva, že život pod ľadovou pokrývkou by mohol odpovedať na Fermiho paradox. Ten sa pýta, prečo sme vo vesmíre nenašli život, aj keď nám vychádza, že naša galaxia by ho mala byť plná.

Život pod ľadom

Odhaliť živé organizmy pod hrubou ľadovou vrstvou je momentálne nemožné. NASA však pracuje na programe Ocean Worlds Exploration, ktorý by nám pomohol pozrieť sa na Jupiterov mesiac Europa a Saturnov Enceladus. Oba tieto mesiace by mali mať pod povrchom oceán.

Ako už Dr. Stern povedal, v takýchto oceánoch môže existovať život, no nebude inteligentný. Dôvod je taký, že pod vodou sa nedá založiť oheň, čo mnohí vedci považujú ako kľúčový bod v evolúcii človeka. Hoci je to nepravdepodobné, inteligentný život sa úplne nevylučuje. Existuje toho veľa, čo o vývoji inteligentného života vedci nevedia, pretože sme jedinou vyspelou civilizáciou, akú poznáme. Vedci  môžu teoretizovať, avšak dokým neobjavíme ďalšiu inteligentnú civilizáciu, nemôžeme predpokladať, ako bude vyzerať, alebo ako vznikla.

V roku 2024 by mala odštartovať misia Europa Clipper, ktorá sa pozrie na Jupiterov mesiac. Tá by mohla pomôcť vedcom vyriešiť aspoň časť otázok, ktoré sa týkajú podzemných oceánov a života v nich.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre