Observatórium Chandra a niekoľkých ďalších teleskopov ukazujú fotografie vesmíru, ktoré berú dych

Zábery, ktoré vyrážajú dych, zároveň pomáhajú vedcom pochopiť objekty okolo nás

galaxie
Zdroj: pixabay.com (WikiImages)

Vedci majú nástroje, ktoré im umožňujú pozerať sa na vesmír rôznymi očami. Existuje niekoľko vlnových dĺžok, od rádiových vĺn až po gamma lúče, ktoré pomáhajú vedcom vytvoriť si ucelenejší obraz o objektoch okolo nás.

Väčšina výskumov sa zameriava na pozorovanie vesmíru v niekoľkých vlnových dĺžkach naraz a dôkazom sú aj tieto nádherné obrázky, ktoré vznikli spojením röntgenového observatória Chandra a niekoľkých ďalších teleskopov. Môžete tu vidieť galaxie, pozostatky supernovy, hviezdy, alebo planetárne hmloviny. Píše o tom portál NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

M82

Galaxia Messier 82 je ku nám otočená bokom a tento zaujímavý pohľad ukazuje, ako môže vyzerať galaxia, ktorá prejde obdobím rapídneho vzniku nových hviezd. Dáta, spracované observatóriom Chandra ukazujú plyny, ktoré boli zahriate až na 10-miliónov °C.

Vesmír
Galaxia M82. Zdroj: NASA/CXC; Optical: NASA/STScI

Abell 2774

Galaktické kopy sú najväčším zoskupením vo vesmíre. Spájané sú obrovskou gravitačnou silou a obsahujú obrovské množstvo horúceho plynu, ktorý v röntgenovom spektre jasne žiari. Túto žiaru môžeme pozorovať v priestore medzi galaxiami v kope, ktorý sa rozpína milióny svetelných rokov.

Vesmír
Galaktická kopa Abell 2744. Zdroj: NASA/CXC; Optical: NASA/STScI

Supernova 1987A

Vo februári roku 1987 pozorovali vedci na južnej pologuli nový objekt v neďalekej galaxii. Išlo o najjasnejšiu supernovu za posledné storočia. Na obrázku môžete vidieť tlakovú vlnu, ktorá ostala po supernove, ktorá je vyznačená modrou farbou.

Vesmír
Supernova SN1987. Zdroj: NASA/CXC; Optical: NASA/STScI

Eta Carinae

Vedci si nie sú ešte istí, ktorá hviezda v Mliečnej dráhe exploduje ako ďalšia. Ich tip je však Eta Carinae, čo je pomerne divoká sústava, ktorá v sebe ukrýva dvojicu hviezd. Tie okolo seba obiehajú veľmi blízko.

Vesmír
Sústava Eta Carinae. Zdroj: NASA/CXC; Ultraviolet/Optical: NASA/STScI; Combined Image: NASA/ESA/N. Smith (University of Arizona), J. Morese (BoldlyGo Instituts) and A. Pagan

Galaxia Cartwheel

Inak sa nazýva aj Koleso na voze a radí sa medzi špeciálne galaxie, ktoré nespadajú pod Hubblovu klasifikáciu galaxií. Svoj netypický vzhľad získala kvôli menšej galaxii, ktorá preletela jej stredom. Táto zrážka vyprodukovala masívne vlny, ktoré sa prehnali galaxiou a spustili tvorbu nových hviezd.

Vesmír
Galaxia Cartwheel. Zdroj: NASA/CXC; Ultraviolet/Optical: NASA/STScI; Combined Image: NASA/ESA/N. Smith (University of Arizona), J. Morese (BoldlyGo Instituts) and A. Pagan

Hmlovina Helix

Keď hviezde, akou je aj naše Slnko, dôjde palivo, začne expandovať a jej vonkajšie vrstvy sa vyparia. Ide o fázu, ktorá sa nazýva aj planetárna hmlovina. Predpokladá sa, že naše Slnko vstúpi do tejto fázy za 5-milárd rokov.

Vesmír
Planetárna hmlovina. Zdroj: NASA/CXC; Ultraviolet/Optical: NASA/STScI; Combined Image: NASA/ESA/N. Smith (University of Arizona), J. Morese (BoldlyGo Instituts) and A. Pagan
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre