SpravodajstvoVeda a výskum

Obrovský krok v boji proti Alzheimerovej chorobe. Vedci začínajú s testovaním prvej vakcíny

Nová vakcína proti Alzheimerovej chorobe má byť podávaná nazálne. Slúžiť má nie len ako spomaľovač ochorenia, ale aj ako prevencia.

Vedcom a lekárom sa v boji proti Alzheimerovej chorobe podarilo dosiahnuť „pozoruhodný míľnik“. V tlačovom vyhlásení to uviedol Howard Weiner, vedúci výskumu novej vakcíny proti tomuto zákernému neurologickému ochoreniu. Za vakcínou stojí vedecký tím z Ann Romney Centra pre neurologické ochorenia z nemocnice Brigham and Women´s Hospital v Bostone v americkom štáte Massachusetts. Práve v tomto zdravotníckom zariadení sa začne aj so samotným klinickým testovaním novej nazálnej vakcíny, informuje portál Futurism.com.

Dôležitý krok pre vedu

Nová nazálna vakcína, čiže vakcína podávaná vo forme vodnej disperzie podobne ako v prípade bežných sprejov do nosa, má stimulovať imunitný systém človeka pomocou látky nazývanej Protollin. Tá je v nazálnych vakcínach využívaná už niekoľko rokov a pre vedcov ide o stále experimentálnu, no známu látku. Vedci od Protollinu očakávajú, že by mohol imunitný systém podporiť v odstraňovaní zhlukov, respektíve plakov beta proteínov amyloidu. Práve tie totižto vedci už dlhé roky považujú za kľúčových hráčov narúšajúcich synapsie v mozgu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Počas posledných dvoch desaťročí sme zhromaždili predklinické dôkazy naznačujúce potenciál tejto nazálnej vakcíny proti Alzheimerovej chorobe,“ povedal Howard Weiner. „Ak klinické štúdie na ľuďoch ukážu, že vakcína je bezpečná a účinná, mohlo by to predstavovať netoxickú liečbu pre ľudí s Alzheimerovou chorobou a mohla by sa tiež podať včas, aby pomohla predchádzať Alzheimerovej chorobe u rizikových ľudí.“

Prvým klinickým testom na ľuďoch, ktorých sa zúčastní 16 pacientov vo veku od 60 až 85 rokov trpiacich Alzheimerovou chorobou, predchádzalo 20 rokov vývoja, laboratórnych a predklinických testov. Prvé klinické testy tak konečne vedcom odhalia, či je nazálna vakcína účinnou metódou v boji proti tomuto ochoreniu. Dôležitým poznatkom bude aj to, či vôbec ešte poznáme presnú príčinu tohto závažného neurodegeneratívneho ochorenia. Alzheimerova choroba je pre vedcov už desaťročia obrovskou „záhadou“ a neustále sa objavujú nové poznatky a zistenia o tomto ochorení.

Nová cesta v boji aj proti ďalším ochoreniam

„Táto vakcína využíva nové rameno imunitného systému na liečbu Alzheimerovej choroby,“ povedala Tanuja Chitnis, profesorka neurológie v Brighame. „Výskum v tejto oblasti nám pripravil cestu k úplne novej ceste na potenciálne liečenie nielen Alzheimerovej choroby, ale aj iných neurodegeneratívnych ochorení.“

Prípadné pozitívne správy z klinického testovania nazálnej vakcíny proti Alzheimerovej chorobe by mohli poslúžiť ako predloha aj v boji proti ďalším ochoreniam. Vakcína by totižto mohla otvoriť dvere aj pre vedcov skúmajúcich ďalšie neurodegeneratívne ochorenia. Pochopiteľne, na ďalší pokrok v tomto smere bude potrebné dostatočné množstvo údajov a úspešné zvládnutie prvej klinickej fázy testovania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close